Wiosna, lato, jesień i zima… to nie tylko cztery pory roku, to również cztery typy urody, które tworzą analizę
sobota, 05 grudzień 2009 23:00

Żyj dłużej bez mięsa!

Written by wybredni.pl
Rate this item
(0 votes)

Ludzie od wieków poszukiwali recepty na długowieczność. I choć nadal jej nie znamy, dzięki postępowi medycyny i rozwojowi wiedzy na temat zdrowego stylu życia możemy w zupełnie niezłej formie dożyć podeszłego wieku. Może już niebawem zamiast tradycyjnego "Sto lat", będziemy mogli życzyć bliskim dożycia dwusetki? Naukowcy dowiedli, że sposobem na dłuższe życie może być rezygnacja z jedzenia mięsa.

 

 
Z badań wynika, że wegetarianie żyją dłużej i o wiele rzadziej chorują.Niemieckie Centrum Leczenia Nowotworów na podstawie długoterminowych badań stwierdziło, że wegetarianie żyją o ponad 21 lat dłużej niż wynosi przeciętna długość życia. W badaniach wzięło udział około 1900 uczestników. Wśród nich znaleźli się weganie (wystrzegają się nie tylko mięsa ale i produktów zwierzęcych, takich jak jaja czy mleko), wegetarianie (nie spożywają mięsa i ryb) oraz umiarkowani wegetarianie (sporadycznie spożywają ryby czy mięso).


Badania wykazały znaczny wzrost średniej długości życia wśród uczestników eksperymentu w porównaniu z ogólną populacją. Na każde 100 zgonów osób z ogólnej populacji odnotowano jedynie 59 przypadków w grupie monitorowanej. Różnica ta była jeszcze większa w przypadku mężczyzn wegetarian, wśród których odnotowano 52 zgony.

Jednak, jak donoszą wyniki badań, całkowite wstrzymywanie się od spożycia mięsa nie okazało się najlepszym sposobem na odżywianie. Porównanie wyników trzech kategorii sugeruje, że osoby, które od czasu do czasu spożywały mięso miały najniższe ryzyko śmiertelności. Na każde 100 zgonów wśród wegan było 66 wśród wegetarian i 60 wśród okazjonalnych zjadaczy mięsa.

 

Badanie umocniło dotychczasowe zalecenia dotyczące zdrowego odżywiania, bogatego w błonnik, owoce i warzywa oraz ograniczającą tłuszcze nasycone, sól, a także czerwone i przetworzone mięso. Niektórzy stawiają jednak pytanie, czy statystyczne dłuższe życie wegetarian wynika tylko z diety, czy związane jest z ogólnie zdrowszym trybem życia. Wegetarianie, bowiem, z reguły dbają o zdrowie: zazwyczaj nie palą papierosów i uprawiają sport.

Jedzenie mięsa jest tak zakorzenione w naszej kulturze, że ciężko wyobrazić sobie jadłospis, w którym go nie ma. Jednak zrezygnowanie z niego może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

Należy mimo to pamiętać o tym, iż dieta wegetariańska zawiera zazwyczaj mniej tłuszczu oraz więcej błonnika, a osoby, które ją stosują powinny upewnić się, że dostarczają swojemu organizmowi wystarczające ilości białka i witamin, zwłaszcza witaminy B12.

Nie można diety bezmięsnej traktować jak panaceum na wszystkie choroby świata. Ważne jest, by przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i zachowywać umiar.

 

Justyna Ptaszyńska
Źródło: http://www.nutraingredients.com/Research/Vegetarians-live-longer-says-study

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM