czwartek, 25 marzec 2010 13:49

Zwolnic tempo życia

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

Staramy się jak najdłużej zachować młodość i zdrowie. Bierzemy suplementy, odżywiamy się zdrowo . Lecz zapominamy o tym, że równie ważne dla naszego zdrowia jest zwolnienie tempa życia. W codziennym biegu odkładamy czas dla siebie na później. Mamy wiele zajęć, spraw, które wymagają naszej ciągłej uwagi. Zajmujemy się pracą, karierą, dziećmi, domem, kłopotami przyjaciół i wieloma różnymi rzeczami. Sprawy dotyczące nas samych odkładamy na później, na urlop, czas gdy dzieci dorosną, przejście na emeryturę. Tymczasem w natłoku tych wszystkich zajęć możemy nie zauważyć, że ten czas już przeminął.

 

 

Co gorsze, może okazać się, że nie mamy już wpływu na ważne dla nas rzeczy, również na stan zdrowia. A przecież jest ono jedną z największych wartości w naszym życiu. Przyjmujemy je jako coś pewnego i nie poświęcamy mu zbyt wiele czasu. Wydaje się nam, że jesteśmy odporni a choroby to kłopoty innych ludzi. Dopiero gdy coś w naszym organizmie przestaje funkcjonować prawidłowo,  uświadamiamy sobie, że choroba może dotknąć również nas.

  

Zdrowia nie wolno oddać przypadkowi, dlatego sami o nie zadbajmy. Znajdźmy czas dla siebie. Zdrowy tryb życia to podstawa dbania o zdrowie. W codziennym natłoku zajęć postarajmy się wygospodarować czas na własne potrzeby. Podzielmy się obowiązkami z domownikami a w wygospodarowany w ten sposób czas zrelaksujmy się, odpocznijmy czy po prostu idźmy na spacer. Człowiek nie żyje dla pracy, lecz pracuje dla zaspokojenia życiowych potrzeb. Nie zapominajmy o tym. Czy warto gonić za karierą jeżeli nie mamy już czasu na nic innego, jeżeli  rodzi to stres, przemęczenie, pogorszenie stanu zdrowia i poluźnienie więzi rodzinnych?  Zróbmy bilans zysków i strat. Czy nasz tryb życia rekompensuje nam to co tracimy? Czy może jest na odwrót? Pieniądze to wartość odgrywająca ważną rolę w życiu ale nie powinny stanowić jego celu i sensu. Znajdźmy równowagę pomiędzy tym co musimy a tym co jest naprawdę ważne.

 

Życie bez celu jest nudne i nieciekawe ale postarajmy się, by było w nim miejsce na refleksję, rodzinę, miłość i przyjaźń.  Dopiero wtedy będzie ono pełne a do tego zaowocuje zdrowiem. Żyjmy świadomie , znajdźmy czas na rozwijanie swojego hobby i więzi rodzinnych. W codziennych planach uwzględnijmy czas na swoje osobiste potrzeby, takie jak jogging czy ciekawa lektura. Jeżeli poranki są dla nas ciężkie nastawmy budzik na kilka minut wcześniej. Dzięki temu unikniemy szybkiego zrywania się z łóżka i pośpiechu. Zamieńmy samochód lub miejską komunikację na szybki marsz. Może w drodze do pracy uda nam się zauważyć pierwszy wiosenny kwiatek? A z pewnością doda nam to zdrowia, poprawi nastrój i zapobiegnie nadwadze. Zwróćmy uwagę na to co i jak jemy. Dajmy sobie czas na zjedzenie zdrowego posiłku. Niech to nie będzie jedzenie byle czego, w pośpiechu, wyłącznie po to, by uspokoić żołądek.

 

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM