sobota, 27 grudzień 2014 02:05

Zaparcia – jak sobie z nimi radzić?

Written by SK
Rate this item
(1 Vote)

Na całym świecie miliony osób cierpią na zaparcia. Ten poważny problem zdrowotny dotyczy co drugiej kobiety i co czwartego mężczyzny. I choć to sprawa wstydliwa i intymna, warto i należy o niej rozmawiać.

Za problemem z jelitami stoi wiele czynników. Najczęściej wymieniane są: nieodpowiednia dieta, niezdrowy tryb życia i stres. Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne dodaje do tego jeszcze: ciążę, hemoroidy, zespół jelita drażliwego, nadwagę i częste podróże. A dietetycy i lekarze radzą, w jaki sposób złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i zwiększyć aktywność układu pokarmowego.

 

Więcej ruchu

 

Siedzący tryb pracy i brak aktywności fizycznej uniemożliwiają naturalne przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach i pozbywanie się gazów. Efekt? Resztki pokarmu zalegają w organizmie, spowalniając układ trawienny. Pomogą regularne ćwiczenia fizyczne. Nawet zwykły spacer – godzinę każdego dnia.

 

Odpowiednia dieta

 

Zmagający się z zaparciami organizm potrzebuje nawodnienia. Wypijaj co najmniej 2-3 litry wody dziennie (koniecznie niegazowanej). A także spożywaj produkty pobudzające układ trawienny. Przede wszystkim te zawierające błonnik. Błonnik bowiem działa na jelita jak szczoteczka, która „wyrzuca” na zewnątrz całą zbędną zawartość. Błonnik zawierają: warzywa i owoce, otręby, chleb razowy, kasze, suszone owoce (figi, śliwki, morele). Najlepiej spożywać małe posiłki 4-5 razy dziennie. I nie podjadać w przerwie. A jeśli już, to dietę warto uzupełnić o produkty mleczne zawierające probiotyki: kefiry, jogurty, zsiadłe mleko.

 

Środki na zaparcie

 

Na pobudzenie układu trawiennego dobre są napary wykonywane samodzielnie w domu z dostępnych w aptekach ziół. Na przeczyszczenie pomaga wywar z rącznika – niezbyt smaczny, ale skuteczny. Zastąpić go można rabarbarem lekarskim, który ma podobne działanie.

 

Przywracanie organizmowi równowagi jest procesem czasochłonnym. Na bóle brzucha, których przyczyną są zaparcia, pomocna będzie No-Spa, która jest środkiem rozkurczającym.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM