środa, 05 sierpień 2015 11:40

Wpływ alkoholu na wątrobę

Written by SK
Rate this item
(1 Vote)

Wbrew obiegowej opinii na poważne konsekwencje ze strony wątroby narażone są nie tylko osoby, które regularnie nadużywają alkoholu. Udowodniono, że spożywanie piwa czy wina nawet w niewielkich ilościach, powszechnie uważanych za dopuszczalne, niesie za sobą ryzyko uszkodzenia wątroby.

 

Wątroba to drugi pod względem wielkości organ ludzkiego ciała. Pełni ważne funkcje w organizmie, między innymi uczestniczy w procesie przetwarzania pożywienia i usuwa szkodliwe substancje z krwi. Dlatego też tak ważne jest, by wątroba była zdrowa. Alkohol szkodzi jej nawet w niewielkich ilościach. We Francji, gdzie istnieje tradycja picia wina do obiadu i kolacji, zachorowalność na marskość wątroby o podłożu alkoholowym jest większa niż w innych krajach, cechujących się nawet wyższym, ale bardziej okazjonalnym spożyciem alkoholu. Bardzo obciąża on wątrobę i może ją uszkodzić, a nawet całkowicie zniszczyć jej komórki.

 

Objawy i diagnostyka chorób wątroby spowodowanych alkoholem

 

Objawy uszkodzenia wątroby spowodowanego alkoholem pojawiają się po wielu latach jego spożywania. Najpoważniejsze z nich to podwyższone ciśnienie w wątrobie, powiększona śledziona, nagromadzenie płynu w jamie brzusznej, krwawienie z przełyku lub brzucha, uszkodzenia nerek, zaburzenia psychiczne, śpiączka, rak wątroby.

Aby zdiagnozować chorobę wątroby, wykonuje się badanie krwi oraz biopsję, czyli pobranie fragmentu tego organu i przebadanie go w laboratorium pod mikroskopem. Zwykle jako pierwsze pojawia się stłuszczenie wątroby polegające na gromadzeniu się dodatkowych komórek tłuszczowych w tym organie. Zazwyczaj nie powoduje niepokojących symptomów. Jeśli jakieś się pojawiają, są to zazwyczaj jedynie osłabienie i utrata wagi. Dopiero wyraźne spuchnięcie wątroby oznacza jej zapalenie. Wtedy pojawiają się takie objawy jak brak apetytu, ból brzucha, nudności, wymioty, gorączka. Jeśli stan zapalny trwa dłuższy czas, dochodzi do zwłóknienia, czyli utworzenia się blizn na wątrobie. Gdy zdrowa tkanka wątroby jest zastępowana przez twardszą tkankę bliznowatą, mamy do czynienia z marskością wątroby. Uszkodzenia spowodowane tą chorobą są nieodwracalne. Gdy fragment tego organu został tak rozlegle uszkodzony, że niemożliwe jest normalne funkcjonowanie organu, diagnozowana jest niewydolność wątroby. Stan ten stanowi poważne zagrożenie dla życia.

 

Leczenie

 

Najważniejszym krokiem w leczeniu choroby wątroby jest wyeliminowanie alkoholu z diety. Często wymagane jest też leczenie farmakologiczne. Ból wątroby po alkoholu mogą łagodzić środki z fosfolipidami, na przykład Essentiale. Poza tym trzeba zmienić przyzwyczajenia żywieniowe. Dieta powinna być bogata w białka i węglowodany, a zwierać mało błonnika i tłuszczy (do 40 g dziennie). Jedzenie najlepiej rozdzielić na pięć rozsądnej wielkości posiłków dziennie. Potrawy warto przygotowywać na parze, piec w folii lub dusić bez tłuszczu. Wskazane jest chude mleko i twaróg, w diecie wątrobowej nie może też zabraknąć ziół.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM