piątek, 19 marzec 2010 14:24

Wiosenne zmęczenie – z czego wynika, jak sobie z nim radzić?

Written by Anna Wysocka
Rate this item
(0 votes)

Mimo że dni są już teraz znacznie dłuższe i coraz więcej jest słońca, na początku marca i kwietnia często dopada nas tak zwany syndrom wiosennego zmęczenia. Ma to związek z niedoborem w naszym organizmie witamin i mikroelementów – w trakcie zimy z reguły mniej jemy świeżych warzyw i owoców, bo wiadomo są droższe i często niezbyt smaczne. Jak zatem szybko poradzić sobie z ociężałością i sennością, aby raz dwa wrócić do dobrej formy?

 

 

 

Na pewno trzeba skorzystać z tego, że w sklepach i na targowiskach pojawia się coraz więcej nowych produktów – już niebawem będzie można dostać na przykład izraelskie lub hiszpańskie truskawki. Nie zaszkodzi także przyjmować preparaty witaminowe. Powinniśmy zmienić dietę na lżejszą, bardziej lekkostrawną. Nie należy się też za bardzo objadać, bo zbyt pełny żołądek  powoduje senność i uczucie ciężkości. Lepiej więc jeść mniej, ale częściej. Musimy też pamiętać o tym, żeby pić dużo niegazowanej wody. Dobrym rozwiązaniem są także naturalne soki owocowe, na przykład jednodniowy sok marchwiowy, który nie tylko dostarczy nam niezbędnych witamin, ale także, dzięki zawartemu w marchwi karotenowi, poprawi koloryt skóry. Warto włączyć do diety takie produkty jak orzechy czy kiełki – zawierają one wyjątkowo dużo cennych składników odżywczych, w tym mikroelementów.


Starajmy się też więcej czasu spędzać na powietrzu – w trakcie spacerów dotleniamy nasz organizm, a to też wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Pomoże także przebywanie na słońcu – więcej światła poprawi nasz nastrój. Niestety zgodnie z prawem Murphy'ego najpiękniejsze dni wypadają oczywiście w środku tygodnia, kiedy jesteśmy w biurze, a nie w weekend, kiedy mamy wreszcie czas wolny. Może warto więc w któryś słoneczny dzień wziąć urlop na żądanie po prostu po to, aby przespacerować się gdzieś po lesie, posłuchać śpiewu ptaków i łapczywie chłonąć coraz cieplejsze promienie słońca. Potem możemy usiąść z książką na ławce i napić się zielonej herbaty, zawierającej chroniące przed wolnymi rodnikami przeciwutleniacze.


Zresztą takie chwile dodatkowego relaksu także mogą zdziałać cuda. Pracujemy coraz szybciej i dłużej, przez co jesteśmy stale przemęczeni. Ale musimy w tym zabieganym świecie nauczyć się odpoczywać, jeżeli nie chcemy, aby odbiło się to niekorzystnie na naszym zdrowiu. Możemy wspomóc się tu naturalnymi ziołami. Bardzo dobre działanie przeciwdziałające depresji i apatii ma dziurawiec, ale uwaga, kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny uważać na możliwość wystąpienia przebarwień na skórze (pod wpływem promieni słonecznych). Ponadto musimy wiedzieć, że aby w pełni odczuć pozytywne skutki stosowania preparatów na bazie dziurawca, kuracja powinna potrwać przynajmniej miesiąc. Przy nauce technik relaksacyjnych bardzo polecana jest joga. Poza tym ma ona też taką zaletę, że przy okazji rozruszamy także nasze ciało.

 

Sport jest ogółem bardzo polecany na obniżony nastrój, ponieważ dzięki niemu w naszym organizmie wytwarzają się endorfiny, a więc tzw. hormony szczęścia. Jeżeli jednak nasze złe samopoczucie się nie poprawia i mimo zastosowania wyżej wymienionych środków nadal czujemy się źle, warto rozważyć wizytę u lekarza. Permanentne zmęczenie może bowiem być objawem nieco poważniejszych kłopotów ze zdrowiem, które warto wyjaśnić ze specjalistą

 

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM