sobota, 21 luty 2015 21:35

Unikanie szkodliwych czynników

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

W dzisiejszych czasach trudno jest uniknąć szkodliwych dla zdrowia czynników. Nasze powietrze jest ich pełne, podobnie jak woda, którą pijemy. Jednak wielu z nich możemy uniknąć lub chociażby ograniczyć. Zadbajmy o własne zdrowie tak jak dbamy o nasz dom czy samochód. Ochrońmy je przed tym co mu szkodzi. Aż 70 % chorób nowotworowych spowodowanych jest szkodliwymi czynnikami środowiskowymi i złymi nawykami.

 

  

Naturalna żywność

 

Naturalna zdrowa żywność odgrywa bardzo dużą rolę dla naszego zdrowia. Jedząc produkty z upraw ekologicznych uchronimy nasz organizm przed szkodliwym wpływem substancji chemicznych, które występują w żywności z masowych upraw. Warto zapłacić trochę więcej lub wybrać się na pobliski rynek warzywny by kupić tam warzywa prosto z działki, uprawiane bez użycia chemii. Będą one nie tylko zdrowsze ale też smaczniejsze. Niech to nie będą okazjonalne zakupy lecz stały zwyczaj.

 

Dieta

 

Niewłaściwa dieta wpływa na stan naszego zdrowia. Nawet jeżeli będziemy jedli żywność ekologiczną to złe nawyki żywieniowe doprowadzą do różnego rodzaju chorób. Nadmiar tłuszczy, soli kuchennej czy cukru może spowodować zachorowanie na raka, nadciśnienie i wiele innych chorób.

  

Szkodliwe substancje

 

Unikanie dymu tytoniowego i alkoholu uchroni nas przed wieloma nowotworami, których jest on przyczyną. Zawiera aż 4000 szkodliwych substancji. Nie wystarczy nie palić. Należy jeszcze unikać miejsc, w których palą inni. Bierne palenie przynosi takie same szkody organizmowi jak czynne. Nawet 90 % przypadków raka gardła i krtani spowodowane jest paleniem tytoniu. Jest ono odpowiedzialne również za choroby układu krążenia. Potrzeba aż dwóch lat by organizm po odstawieniu tytoniu zwalczył skutki palenia. Alkohol poza ryzykiem zachorowania na raka niesie jeszcze ryzyko alkoholizmu.

 

Słońce

 

Szkodliwe promienie słoneczne to coś z czym najtrudniej nam się pogodzić. Wszyscy lubimy przebywać na słońcu. Jak wrócić z wakacji bez pięknej opalenizny? Zapominamy, że promienie ultrafioletowe powodują raka skóry, poparzenia a także jej przedwczesne starzenie. Podobne działanie ma solarium. Dlatego tak ważne jest by zabezpieczać odkrytą skórę kremami z wysokim filtrem zabezpieczającym przed promieniowaniem UVA i UVB.

 

Wirusy

 

Wirusy wywołujące infekcje zazwyczaj są przez nas lekceważone i uważane za przejściowe kłopoty. Tymczasem niektóre z nich mają bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Przykładem jest wirusowe zapalenie wątroby typu B. Dlatego warto stosować szczepionki przeciwko wirusom. Nawet jeżeli nie uchronią nas one przed chorobą to jej przebieg będzie znacznie lżejszy i unikniemy powikłań. Zadbajmy o poprawę odporności naszego organizmu. Silny układ immunologiczny łatwiej zwalczy wirusa.

 

Wpływ środowiska

 

Zanieczyszczenia środowiska to coś czego nie uda nam się uniknąć. Spaliny samochodowe, kominy fabryczne to coś trwale już wpisanego w nasze życie. Możemy jednak postarać się by ich wpływ na nasze zdrowie był mniejszy. Spędzajmy każdą wolną chwilę z dala od tych źródeł rakotwórczych. Wyjeżdżajmy w miejsca pełne zieleni i lasów. Znajdźmy w pobliżu domu oazę zieleni i tam uciekajmy przed miejskimi zanieczyszczeniami. Nasz organizm będzie miał wtedy siły do regeneracji.

 

Mykotoksyny

 

Mykotoksyny to kolejny czynnik zagrażający naszemu zdrowiu. Są to grzyby spotykane w domach. Rozwijają się tam gdzie jest wilgotno, w źle przechowywanej żywności a nawet w doniczkach kwiatowych jako biały nalot. Są bardzo groźne dla zdrowia nawet w niewielkich ilościach. Powodują choroby nowotworowe, alergiczne, układu oddechowego i wątroby. Dlatego należy przechowywać żywność zgodnie z zaleceniem producenta. Płytki podłogowe i sztuczne wykładziny wymagają starannej pielęgnacji. Wilgotne mieszkania należy starannie wietrzyć. Unikniemy w ten sposób poważnego zagrożenia zdrowia.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM