niedziela, 21 marzec 2010 22:36

Unikanie nałogów

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(1 Vote)

Nałóg to silna potrzeba zażycia lub zrobienia czegoś, która jest silniejsza od naszej woli. Osoba uzależniona w sytuacji odstawienia nie panuje nad sobą. Taka sytuacja może prowadzić do szkód emocjonalnych, społecznych a nawet może stanowić zagrożenie życia. W walce z nałogiem konieczna jest wizyta u specjalisty.

 

Leki

 

Lekomania to uzależnienie od leków. Ich nagłe odstawienie może prowadzić do zmian w organizmie, które nie zawsze da się naprawić. Nie należy używać zbyt wielu leków, nawet tych bez recepty bez wskazań medycznych. Warto skonsultować ich zażywanie z lekarzem. Odstawiać leki również należy pod kontrolą lekarza. Unikniemy w ten sposób deficytów ustrojowych. Zanim sięgniemy np. po tabletkę na ból głowy spróbujmy innych metod. Wybierzmy się na spacer lub zróbmy małą drzemkę. Może dzięki temu zażycie tabletki nie będzie konieczne.

  

Komputer

 

Uzależnienie od komputera to coraz częściej spotykany nałóg. Jest równie groźny jak narkomania czy alkoholizm. Osoby uzależnione całkowicie wyłączają się z życia rodzinnego i społecznego. Siedzenie przed komputerem należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Co jakiś czas należy zrobić sobie przerwę aby oczy i układ kostny mogły odpocząć. Chcąc uniknąć uzależnienia starajmy się nie spędzać przed monitorem więcej niż 3 godziny dziennie.

 

Narkotyki


Narkomania to najgorszy z nałogów, prowadzący do największych spustoszeń w naszym organizmie i psychice. Sposobem na uniknięcie uzależnienia jest niebranie nawet najsłabszych narkotyków. Nawet te, które nie uzależniają od razu, stają się furtką do innych uzależniających. Istnieją narkotyki uzależniające od „pierwszego razu” dlatego jedyną metodą na uniknięcie narkomanii jest unikanie kontaktu z narkotykiem.

 

Alkohol


Alkoholizm to poważna choroba prowadząca do patologii. Nawet jedno piwo pite codziennie może spowodować uzależnienie.  Stopniowo dawka alkoholu staje się coraz większa. Unikajmy częstego picia mocnych trunków. Nie pijmy codziennie lecz okazjonalnie w niedużych ilościach. Alkohol uszkadza wątrobę i inne organy nawet u osób nie uzależnionych. Dlatego należy zachować ostrożność pijąc go. Osoba uzależniona może znaleźć pomoc u lekarza w poradni leczenia uzależnień a także w grupach wsparcia AA.

 

Papierosy


Papierosy są przyczyną dla której co 17 minut umiera jeden Europejczyk. Nikotynizm powoduje choroby serca, udar mózgu, infekcje dróg oddechowych, raka i wiele innych. Najprościej uniknąć nałogu nigdy nie sięgając po papierosa. Jeżeli jednak jesteśmy już w szponach uzależnienia silna wola może nam nie wystarczyć. Wtedy warto poszukać wsparcia innych ludzi. Możemy też pod opieką lekarza skorzystać z nikotynowej terapii zastępczej. Warto wypróbować plastry zawierające substytut nikotyny, gumy do żucia czy pastylki nikotynowe.  Bez wskazań lekarza możemy zastosować w walce z nałogiem biorezonans, hipnozę czy akupunkturę, które w wielu przypadkach przynoszą doskonałe rezultaty. Ostatnio coraz popularniejsze w walce z nikotynizmem są elektroniczne papierosy. Z pewnością każdy znajdzie skuteczną dla siebie metodę.

 

Jak uniknąć uzależnień


Unikanie uzależnień nie zawsze jest proste ale prowadząc higieniczny i regularny tryb życia łatwiej to osiągnąć.  Jest to również podstawą walki z nałogiem. Podobnie jak aktywność fizyczna i rozwój osobisty. Najprościej uniknąć uzależnienia unikając osób już uzależnionych, którzy nie chcą wałczyć z własną chorobą. Nie pomożemy im wbrew ich woli a tylko sami narażamy się na uzależnienie.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM