sobota, 27 marzec 2010 23:00

Umiejętność odpoczywania

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

Wydawać by się mogło, że odpoczywanie to naturalna umiejętność każdego człowieka. Przecież nie wymaga od nas żadnej specjalnej umiejętności. Tymczasem okazuje się, że wielu ludzi nie potrafi odpoczywać. Nie wystarczy się położyć i nic nie robić. Należy jeszcze się zrelaksować. A to, już dla wielu z nas stanowi trudność.

 

 

Jest to wynik postępu cywilizacyjnego i zabieganego życia. Stąd  biorą się problemy ze stresem, depresją, przemęczeniem. Zaczynają się kłopoty zdrowotne. Mamy wtedy problemy ze snem, koncentracją. Po nocy wstajemy zmęczeni i niewyspani. Brak nam chęci i zapału do życia. Nic nas nie cieszy. Wszystko widzimy w czarnych barwach. To prosta droga do depresji lub chorób somatycznych. Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia musimy nauczyć się jak skutecznie odpoczywać.

 

Jeżeli mamy problemy wynikające z nieumiejętności odpoczywania, powinniśmy poszukać pomocy u lekarza, psychologa czy kogoś komu ufamy. Aby skutecznie odpocząć należy na początek pozbyć się stresu. Nie wolno go lekceważyć gdyż może to doprowadzić do pogłębienia się naszych kłopotów. Starajmy się rozwiązywać je od razu gdy się pojawią. Możemy nawet zapisać się na zorganizowany kurs zarządzania stresem. Wracając do domu z pracy nie rozmyślajmy o niej lecz zostawmy ją za drzwiami naszego mieszkania. Mamy prawo do oddzielenia spraw zawodowych od prywatności. Jeżeli mamy problemy ze snem pomocne mogą być ćwiczenia fizyczne. Poprawią nasze krążenie i podniosą poziom serotoniny, przez co będziemy mieli lepsze samopoczucie. Zmęczone gimnastyką czy joggingiem łatwiej zaśniemy.  Ćwiczyć możemy również w pracy. Wykorzystajmy na to moment nieuwagi naszych współpracowników i zróbmy kilka ćwiczeń. Pozbędziemy się szybko zgromadzonego napięcia. W dni wolne od pracy postarajmy się spędzać z dala od zgiełku miasta. Świeże powietrze i pobyt na łonie natury pomogą nam zapomnieć o kłopotach. Wrócimy do miasta silniejsze i gotowe do walki z problemami.

 

Są różne techniki relaksacyjne. Warto je zastosować i sprawdzić czy w naszym przypadku będą skuteczne. Najważniejsze z nich to:

wizualizacja - zaczynamy od wyregulowania oddechu a później dodajemy wizualizację. Wyobrażamy sobie np. spacer po lesie, to co wtedy widzimy, czujemy i słyszymy.

 

relaks mięśni- podobnie jak poprzednia metoda zaczyna się od oddychania a następnie skupiamy się na grupach mięśni. Zaczynamy od głowy stopniowo schodząc w dół, kończąc na palcach stóp. Staramy się napinać i rozluźniać mięśnie na przemian.

 

Nie wszyscy jednak dobrze sobie radzą z tymi technikami. Nie każdy chce też biegać, czy uprawiać gimnastykę. Dlatego należy znaleźć taką metodę aktywności fizycznej, która pozwoli nam oderwać się od codzienności. Może lubimy tańczyć lub grac w koszykówkę? Zapiszmy się wtedy na zajęcia. Wysiłek fizyczny naprawdę pomaga nam odpoczywać. Nie siedźmy w domu bo jesteśmy zmęczone. Wybierzmy się na spacer. Dajmy sobie pozwolenie na poobiednią drzemkę jeżeli mamy na nią ochotę. Sprawy codzienne nie uciekną. Poczekają na nas. Załatwimy je gdy odpoczniemy. A może pomogą nam w tym domownicy? Nie bierzmy zbyt wiele zajęć na własne barki. Nie jesteśmy niezastąpione. Inni mogą przejąć cześć naszych obowiązków. Dajmy sobie czas na odpoczynek i przyjemności. Wybierzmy się na masarz czy do Spa. Zróbmy sobie kąpiel z dodatkiem ziół.  Poleżmy z książką przy dźwiękach naszej ulubionej muzyki. Nasze baterie będą wtedy doładowane i codzienne czynności staną się dużo prostsze.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM