sobota, 21 luty 2015 21:39

Robi się cieplej, ale uwaga na przeziębienia

Written by Anna Wysocka
Rate this item
(0 votes)

Kalendarzowa wiosna wreszcie się rozpoczęła, za oknem też wszystko wygląda coraz ładniej. Temperatury na dworze są już znacznie wyższe, częściej też zza chmur wychodzi słońce, które skłania do spacerów. Pamiętajcie jednak, że wczesnowiosenna pogoda potrafi być zdradliwa. W słońcu faktycznie jest już ciepło, ale w cieniu potrafi zawiać chłodem. Gdzieniegdzie poza miastem w zacienionych miejscach może jeszcze leżeć śnieg. Dlatego uważajmy, aby zachłyśnięcie się wiosną nie przyniosło nam przeziębienia.

 

Na cebulkę

 

Stara babcina zasada mówi, żeby zawsze ubierać się w kilka warstw ubrania, które potem można zdjąć. Jednak nie znaczy to wcale, że macie się przegrzewać. To także częsta przyczyna infekcji – zdejmujemy z siebie płaszcz, w którym jest nam za gorąco, a pod spodem mamy mokra bluzkę, co powoduje gwałtowne wychłodzenie organizmu i ryzyko choroby. Dlatego jeżeli się zgrzejemy, warto poszukać łazienki, gdzie będziemy mogli zdjąć najbardziej przemoczoną podkoszulkę spod spodu i zostać w samym sweterku i płaszczyku. Aby uniknąć takich kłopotów, najlepiej jest wychodząc rano z domu grubszy sweter albo chustę zarzucić po prostu na ramiona jako ostatnią warstwę już na wiosenny płaszczyk. Kiedy tylko poczujemy, że mamy na sobie o jedną warstwę za dużo, możemy go szybko zdjąć i równie szybko założyć. Poza tym marzec i kwiecień to jak wiadomo w Polsce miesiące specyficzne. Nawet jeżeli rano jest słońce, wcale nie znaczy to, że tak będzie przez cały dzień. Czasami deszcz albo co gorsza śnieg może spaść zupełnie niespodziewanie i padać przez dosłownie kilka minut – szkoda, że z reguły wtedy, kiedy akurat idziemy z parkingu do biura albo przesiadamy się z autobusu na tramwaj. Dlatego nie zaszkodzi, jeżeli ze sobą będziecie mieć także parasol i nieprzemiękające buty.

 

 

Zdradliwy samochód

 

 

Znacznie prościej mają osoby poruszające się na co dzień samochodem – w bagażniku możemy mieć nawet całą nową zmianę ubrania. Ale uwaga! Nie radzimy wsiadać do auta w samej bluzce i w miarę potrzeby podkręcać ogrzewanie. Wiadomo, w wozie ubrać się ciężko, dlatego często płaszcz narzucamy już po wyjściu z samochodu. Takie gwałtowne zmiany temperatury także nie służą naszej odporności. I naprawdę zachęcamy Was do tego, abyście wozili ze sobą coś cieplejszego na wszelki wypadek. Niestety stłuczka może zdarzyć się każdemu, a wtedy powrót przez miasto w samym kostiumie może odbić się niekorzystnie na naszym zdrowiu. Kiedy zaczną się naprawdę ciepłe dni, trzeba też ostrożnie inaugurować sezon używania klimatyzacji (ryzyko zapalenia gardła) lub nie otwierać w trakcie jazdy zbyt szeroko okien, co może grozić zapaleniem ucha.

 

Chłodne wieczory

 

 

Jak już wspomnieliśmy, kiedy słonce schowa się za chmurami oraz wieczorem, temperatura powietrza gwałtownie spada. Dlatego radzimy mieć ze sobą w torbie nakrycie głowy. Gwałtownych zmian temperatury nie lubią nasze zatoki, poza tym organizm najszybciej wychładza się właśnie wtedy, gdy chodzimy z gołą głową. Przyda się także chustka na szyję, która pomoże chronić gardło. Kolejnym newralgicznym punktem naszego ciała są także stopy. Jeśli wiesz, że będziesz wracała do domu dopiero pod wieczór pomyśl o zabraniu getrów lub cieplejszych skarpetek albo rajstop czy legginsów. Na pewno znajdziesz coś, co nie będzie zaburzać twojego stroju, a dzięki czemu lepiej ochronisz swoje zdrowie.

 

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM