poniedziałek, 05 październik 2015 14:55

Mamo, tato – swędzi!

Written by SK
Rate this item
(1 Vote)

Gładka i różowa skóra dziecka nagle jest zaczerwieniona, łuszczy się, powstają brzydkie liszaje, a maluch skarży się na uporczywe swędzenie – wyrok? Atopia. To przykre schorzenie dotyka już bardzo malutkich dzieci, między 3 a 6 miesiącem życia i może towarzyszyć im już zawsze.

 

 

Przyczyn AZS upatruje się w czynnikach środowiskowych (zanieczyszczenie powietrza, drażniące składniki chemii gospodarczej itp.), genetycznych (występowanie alergii w rodzinie, upośledzenie funkcji ochronnej skóry), może być też wynikiem przebytych infekcji, np. bakteryjnych. Objawia się nadmierną suchością oraz świądem skóry i jej łuszczeniem, zwłaszcza w zgięciach kolan i łokci, za uszami, na twarzy. Nasila się wczesną wiosną i jesienią, a także podczas dużego stresu.

 

Kosmetyki i leki

 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga pielęgnacji specjalistycznymi kosmetykami, np. Emolium. Skórę należy regularnie natłuszczać i chronić przed czynnikami drażniącymi i alergenami. Do kąpieli powinno się używać delikatnych płynów lub emolientów, które otoczą ciało warstwą ochronną, następnie należy posmarować jeszcze wilgotną skórę kremem. Wskazane jest noszenie przewiewnych i miękkich ubrań z naturalnych tkanin (bawełna, len). W przypadku leków stosuje się często leki antyhistaminowe, jeżeli doszło do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego, to antybiotyki i miejscowo maści sterydowe. Takie kompleksowe leczenie pozwala zazwyczaj złagodzić przebieg AZS i zapewnia komfort choremu dziecku.

 

Dieta

 

Sporo mówi się o wpływie diety na leczenie atopowego zapalenia skóry. Czynnikiem nasilającym objawy często są produkty spożywcze wysoko przetworzone, naszpikowane konserwantami i te silnie alergizujące (mleko, orzechy, ryby, niektóre owoce i warzywa). Warto zrobić dziecku testy na nietolerancje pokarmowe i dobrać dietę indywidualnie według ich wyników. Dzięki eliminacji alergenów pokarmowych bolesne i nieestetyczne krostki przestaną pojawiać się na skórze dziecka. W przypadku nietolerancji laktozy eliminujemy mleko i jego pochodne, dieta bezglutenowa także jest często bardzo skuteczna w łagodzeniu AZS.

 

Czynniki psychologiczne

 

Stres mocno przyczynia się do zaostrzenia objawów AZS. Małe dzieci, ale i dorośli źle znoszą ciekawskie spojrzenia i komentarze dotyczące wyprysków, łuszczącej się skóry, a także pytania, czy jest to zaraźliwe. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeśli dziecko samo nie wie, co się z nim dzieje, a widzi, że różni się od rówieśników. Dzieci z AZS są często nadpobudliwe i agresywne, ale wynika to z dolegliwości bólowych (silny świąd, pieczenie), jakie daje choroba i poczucia odrzucenia przez otoczenie. Bardzo ważna jest edukacja na temat choroby, uczenie dziecka, że nie powinno się wstydzić swojego wyglądu i budowanie jego poczucia wartości.

 

Pielęgnacja dziecka z atopowym zapaleniem skóry wcale nie musi być drogą przez mękę. Aktualnie w aptekach znajdziemy mnóstwo skutecznych kosmetyków, które poprawią stan zmienionej chorobowo skóry. Najtrudniejsze miesiące to wczesna wiosna i jesień, latem natomiast AZS może całkowicie zniknąć. Niestety choroby nie da się wyleczyć całkowicie, ale właściwa pielęgnacja, dieta i leki pozwolą, by dziecko normalnie funkcjonowało.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM