niedziela, 28 wrzesień 2014 23:09

Jakie właściwości posiada ostroprest

Written by SK
Rate this item
(3 votes)

Ostropest jest specyficzną rośliną z grupy astrowatych. Stanowi ona składnik wielu kuracji, które nie tylko mają na celu ochronę, wspomaganie leczenia, lecz również odtruwanie całego organizmu. Ostropest plamisty znany jest szeroko ze swych leczniczych właściwości. Roślina ta chroni, przed szkodliwym działaniem takich substancji jak choćby alkohol, co zdecydowanie pomaga w przypadku chorób wątroby, będąc równie przydatnym pacjentom, którzy są dotknięci są WZW, typu A, B i C.

Jego  regularne stosowanie, przynosi ulgę w wielu schorzeniach, a także sprzyja ochronie komórek, między innymi wątroby. Ma to bowiem związek z umiejętnym wiązaniem się substancji zwartych w roślinie, ze wszelkimi przechwytywanymi szkodliwymi substancjami, w postaci toksyn. W przypadku wystąpienia szoku oksydacyjnego, również przydatny okazać się może ostropest. Przywraca on równowagę wewnętrzną organizmu, eliminując nadmiar szkodliwych wolnych rodników.

 

Sylimaryna i jej skutki

 

Opisując lecznicze właściwości ostropestu, nie sposób nie wspomnieć o sylimarynie. Substancja ta odpowiada bowiem za wszelkie lecznicze właściwości ostropestu. Bogata w nią owa roślina, bogata jest w flawonolignany. Z racji roślinnego pochodzenia, posiada właściwości lecznicze oraz regenerujące. Odnawia stare komórki wątrobowe, przy jednoczesnym wytwarzaniu nowych. Sylimaryna jest o tyle istotna, iż wzmaga produkcję glutationu, który stanowi swego rodzaju białko, odpowiedzialne za przeciwdziałanie degradacji komórek wątroby.Glutation z kolei, jest silnym przeciwutleniaczem, którego zadania również wiążą się z ochroną oksydacyjną. Jego działanie porównywane jest do efektów przyjmowania witaminy C czy witaminy E, przy tej różnicy, iż jego właściwości szacowane są na kilkukrotnie większe.

 

Efekty stosowania

 

Omawiając efekty jakie niesie ze sobą stosowanie ostropestu, należy wymienić kilka z tych, które koncentrują w sobie szereg najważniejszych cech leczniczych. Po krótce, należy wymienić:

 

- działanie przeciwzapalne;

  • - detoksykujące;
  • - ochrona przed działaniem karcenogennym;
  • - ochrona przed marskością wątroby;
  • - prewencja kamicy żółciowej;
  • - wspieranie pracy żołądka;
  • - leczenie bólu głowy;
  • - walka ze starzeniem się skóry.

Jednym z najważniejszych pozytywnych efektów, jakie niesie ze sobą stosowanie ostropestu jest działanie detoksykujące. Polecany jest on przede wszystkim w objawach wystąpienia uszkodzenia toksyczno - metabolicznego.  Chroni on wątrobę przed szkodliwymi substancjami, które wydzielane są wraz z różnego rodzaju truciznami, przedostającymi się do organizmu wraz z różnego produktami jak na przykład alkohol. Niezbędny może okazać się również w walce z mykotoksyną, która zawarta jest w trującym muchomorze sromotnikowym. W takich przypadkach pozwala, na wzmożoną regenerację organizmu oraz przyspieszenie wydalania toksyn poza układ człowieka.

 

Roślina ta odpowiada między innymi również za obniżenie bilirubiny, która związana jest  z zażółceniem skóry. Normuje wskaźniki biochemiczne, w celu oceny kondycji wątroby. Również jest niezbędnym składnikiem w leczeniu przeciwwirusowym i antybiotykoterapii.

 

Negatywne skutki stosowania

 

Stosowanie ostropestu, nie jest obarczone negatywnymi skutkami ubocznymi. Na wszelkich ulotkach, medykamentów sprzedawanych  w  aptekach, brak jest wyraźnego wskazania na jakiekolwiek skutki uboczne podczas jego stosowania. Jednym z możliwych objawów, które określić można jako niepożądane, stanowią zaburzenia żołądkowo - jelitowe. Objawy jakie mogą wystąpić, to na przykład biegunka. Jej pojawienie się jest jednakże sporadyczne. W przypadku stosowania ostropestu u kobiet w ciąży, w czasie okresu laktacji oraz u dzieci poniżej 12 roku życia, z racji braku dowodów na jego negatywne działanie i badań w owym zakresie, należy unikać jego podawania w wyżej wymienionych przypadkach.

 

Źródło: http://porady.mobi.

Burhard Bohne, Zioła lecznicze od A do Z, rok 2012.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM