sobota, 21 luty 2015 21:34

Jak wybrać odpowiednią dietę

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

Decydując się na odchudzanie stajemy przed trudnym wyborem. Istnieje przecież tak wiele popularnych diet. Każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Czym kierować się przy wyborze diety ?

 

  

Przede wszystkim należy sprawdzić czy dieta nam nie zaszkodzi. Czy nie mamy przeciwwskazań do jej stosowania. Warto udać się do lekarza w celu wyjaśnienia tej kwestii. Jeżeli nie mamy kłopotów zdrowotnych lekarz z pewnością doradzi nam właściwą dietę. Najlepiej by dieta była indywidualnie dobrana dla każdej z nas. Dzięki temu szybciej stracimy na wadze bez ryzyka skutków ubocznych. Nie decydujmy się na dietę, która wyklucza któryś z ważnych dla zdrowia składników pokarmowych. Nawet tłuszcz jest nam potrzebny do zdrowego życia. Dlatego uważnie przeanalizujmy dietę, której chcemy się poddać. Optymalna dieta uwzględnia nasze zapotrzebowanie kaloryczne, to czy jesteśmy aktywni fizycznie, nasz tryb życia i stan zdrowia.

  

Zupełnie różna powinna być dieta dla mężczyzn i dla kobiet. Mężczyźni potrzebują większej ilości kalorii niż kobiety. Jeżeli pracujemy fizycznie to nie wolno nam wybrać dietę, która drastycznie zmniejsza podaż kalorii. Doprowadziłoby to do osłabienia organizmu. Możemy skorzystać z wielu dostępnych kalkulatorów internetowych obliczających ilość potrzebnych nam kalorii. Uwzględniają one naszą wagę, wiek, aktywność fizyczną, płeć a nawet grupę krwi. Jednak zdecydowanie lepsza będzie wizyta u specjalisty.  Jeżeli jednak decydujemy się na samodzielny wybór diety to warto wziąć pod uwagę te najbardziej sprawdzone.

 

Dieta 1000 kalorii Chyba najpopularniejsza a z pewnością najbardziej zbilansowana z wszystkich diet. Polega na ograniczeniu spożywanych kalorii do 1000. Wskazane jest zmniejszenie spożycia tłuszczu, ostrych przypraw i używek. Jeżeli przed dietą spożywamy np. 3000 kalorii to ich zmniejszenie powinno następować stopniowo. Ta dieta jest bezpieczna i nie grozi kłopotami zdrowotnymi.

 

Dieta śródziemnomorska jest kolejna pod względem popularności. Wyklucza ona całkowicie białe pieczywo, potrawy smażone i słodycze. Jej podstawą są warzywa, owoce, owoce morza, ryby i produkty zbożowe. Mięso i przetwory mleczne są tu ograniczone. Zamiast ulubionych ciasteczek możemy jeść migdały i orzechy. Ta dieta też stosuje liczenie kalorii. Ich ilość nie powinna przekraczać 1200. Jest to z pewnością zdrowa i lekkostrawna dieta.

 

Dieta Diamondów opiera się na owocach i warzywach, przy czym określa procentowy udział poszczególnych składników pożywienia. 60% powinny stanowić węglowodany, 30% białka a pozostałe 10% tłuszcze. Posiłki węglowodanowe powinny być oddzielone od wysokobiałkowych. Nie ogranicza się ilości jedzenia lecz przestrzega regularności posiłków.

 


Dieta kopenhaska to inaczej dieta 13-to dniowa. Jej podstawą są białka. Ogranicza się węglowodany i tłuszcze. Pożywienie dzieli się na 3 posiłki a jedyną stosowaną przyprawą jest cytryna.  Dieta ta jest bardzo rygorystyczna, wiąże się z ciągłym uczuciem głodu a na dodatek nie dostarcza organizmowi potrzebnych składników. Może prowadzić do osłabienia i odwodnienia. Nie tracimy dzięki niej tkanki tłuszczowej lecz pozbywamy się wody z organizmu.

 


Dieta dr Jana Kwaśniewskiego prawie całkowicie pozbawiona węglowodanów pozwala na bezkarne spożywanie białka i tłuszczy. wyklucza słodycze, kasze, ryż, mąkę, fasolę, mleko i sól. Dieta ta jest niesmaczna i ciężka gdyż zawiera dużo tłuszczów zwierzęcych. A na dodatek może być niebezpieczna dla zdrowia. Zbyt mało w niej warzyw i owoców. Sprzyja powstawaniu nowotworów i miażdżycy. Jej jedyną zaletą jest jedzenie bez ograniczeń ilościowych.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM