sobota, 20 marzec 2010 14:31

Jak uniknąć alergii

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

Alergia to problem prawie połowy populacji Polaków. Wielu z nas ma do niej predyspozycje genetyczne jednak większość przypadków spowodowana jest wpływem czynników zewnętrznych. Jak ich uniknąć? Czy to w ogóle możliwe? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiemy jednak, że ryzyko zachorowania można zmniejszyć. Musimy tak zmienić swoje otoczenie aby mieć jak najmniej styczności z alergenami.

 

 

 

Uczulenie na sierść - jak sobie z nią radzić? Konieczne jest usunięcie z domu wszystkich elementów grożących ryzykiem zachorowania. Jeżeli uczula nas sierść naszego domowego zwierzątka to sprawa nie jest już tak prosta. Nie zawsze jesteśmy gotowi pozbyć się naszego pupila z domu. Wtedy pozostaje nam odczulanie albo przestrzeganie surowego rygoru. Zwierzę musi mieć zakaz wstępu do naszej sypialni a we wszystkich pomieszczeniach zamontujmy filtry powietrza. Jeżeli jednak zdarzy się, że nasz ulubiony kocurek złamie tą zasadę wtedy konieczna jest zmiana pościeli. Po zabawie z nim koniecznie umyjmy ręce i okulary jeżeli je nosimy. Nie dotykajmy rękoma twarzy w czasie zabawy ze zwierzęciem. Czworonóg musi codziennie poddać się zabiegowi czesania wilgotną szczotką. Ograniczy to ilość sierści rozsianej po całym mieszkaniu. W sklepach zoologicznych dostępny jest środek zmniejszający przyczyny alergii do stosowania na zwierzęce futerko. 


Alergia na słońce to dolegliwość pojawiająca się już wczesną wiosną. Fotoalergia najczęściej objawia się swędzącymi plamami. Zdecydowanie łatwiej jej zapobiegać niż leczyć. Alergię na słońce powodują promienie UV. Zdarza się jednak, że dopiero w połączeniu z innymi środkami wywołują zmiany chorobowe. Najczęściej są to: leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, hormonalne, antybiotyki, maści przeciwgrzybiczne a także niektóre zioła i kosmetyki. Pamiętajmy więc by po ich zastosowaniu nie wychodzić na słońce. Jeżeli jednak musimy to osłońmy ciało przewiewnym ubraniem. Załóżmy kapelusz osłaniający naszą twarz. Aby uniknąć zmian skórnych nie leżmy godzinami na plaży i co równie ważne-unikajmy solarium. Wychodząc na słońce posmarujmy odsłonięte części ciała kremem z filtrem i nie używajmy perfum. Przy długim pobycie na słońcu powtarzajmy co godzinę aplikację kremu ochronnego.


Uczulenie na owady  może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego dlatego osoby cierpiące na tą alergię muszą zwracać szczególną uwagę na unikanie zagrożenia. Najistotniejsze w tym przypadku jest odstraszanie owadów. Wychodząc na dwór należy stosować środki zawierające czynne substancje blokujące receptory owadów. W aptekach jest ich szeroki wybór w formie maści, kremów, sprejów czy żeli .  Nie wychodźmy bez nich z domu.  Dużą rolę odgrywa odpowiednie ubranie zabezpieczające przed atakiem owadów.  Unikajmy jasnych, kolorowych tkanin i pachnących perfum gdyż one przyciągają owady. W oknach możemy zamontować moskitierę. Zawsze miejmy w pogotowiu żel chłodzący po ukąszeniu i wapno.

Jeżeli chorujemy na alergię pokarmową musimy przyzwyczaić się do czytania składu na opakowaniach produktów. Zwracajmy uwagę na skład spożywanych potraw.  Jedząc poza domem poinformuj osoby podające posiłki o swojej alergii. To nie powinno nikomu sprawić kłopotu a Ty dzięki temu unikniesz choroby. I podstawowa zasada- nie jedz niczego jeżeli nie znasz składu potrawy.


Układ odpornościowy odpowiada za powstawanie alergii lecz mimo to należy o niego zadbać. Zaniedbany nie będzie miał sił do walki z chorobami będącymi efektem uczuleń. Dlatego szczególnie wiosną dostarczmy organizmowi witamin i mikroelementów. Silniejszy będzie bardziej odporny i łatwiej zwalczy alergeny.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM