sobota, 21 luty 2015 21:57

Czy żucie gumy poprawia koncentracje?

Written by wybredni.pl
Rate this item
(0 votes)

Nie musimy już wydawać fortuny na różnego rodzaju medykamenty mające zwiększyć naszą koncentracje. Wystarczy, że za niecałą złotówkę kupimy gumę do żucia, anasza zdolność uczenia się wzrośnie. Żucie gumy - często źle postrzegane - może korzystnie wpływać na nasz intelekt. Jak pokazują badania, ten mały przysmak, który w szkole tak często irytował naszych nauczycieli,  w rzeczywistości był ich sprzymierzeńcem.

 

  

Naukowcy odkryli, że żucie gumy podczas rozwiązywania zadań matematycznych poprawia rezultaty osiągane na egzaminach. Badacze z Baylor College of Medicine w Houston przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział ponad 100 uczniów. Część z nich przez 14 tygodni w nieograniczonych ilościach mogła żuć gumy zarówno w domu jak i w szkole. Po tym czasie zmierzono poziom wiedzy uczniów uczestniczących w eksperymencie za pomocą  standardowych testów mierzących poziom wiedzy zdobytej z zakresu matematyki. Okazało się, że uczniowie żujący gumy mieli o 3% lepsze rezultaty niż pozostali, co zaowocowało lepszymi ocenami.  Różnica ta jest niewielka, jednak istotna statystycznie.

Zdaniem naukowców, poprzez żucie gumy tętno ulega przyspieszeniu o ok. 5 uderzeń na minutę, a to powoduje zwiększenie dopływu krwi do mózgu. Więcej krwi oznacza więcej składników odżywczych, m.in. tlenu i glukozy, bez których mózg nie mógłby funkcjonować. Innym wyjaśnieniem poprawy koncentracji wśród uczniów jest fakt, że żucie gumy pobudza produkcję insuliny, a właśnie w części mózgu zwanej hipokampem - odpowiedzialnej za zapamiętywanie, znajduje się bardzo dużo komórek, dla których insulina jest niezbędna.

Podsumowując, żucie gumy może ma sporo zalet - mechanicznie zmniejsza stres, podnosi czujność, usuwa lęk, równocześnie chroniąc zęby przez próchnicą.  Producenci gum do żucia prześcigają się z coraz to nowszymi propozycjami smaków. Z pewnością każdy może znaleźć wśród tych produktów coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że żyjemy w takim kręgu kulturowym, w którym przeżuwanie jest czynnością dozwoloną tylko podczas posiłków i to w sposób ograniczony.

Justyna Ptaszyńska
Źródło: http://www.foodnavigator.com/Science-Nutrition/Teenage-brain-power-boosted-by-chewing-gum-Wrigley-study

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM