sobota, 21 luty 2015 16:40

Cholesterol pod kontrolą

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

Zdarza się , że po badaniach kontrolnych słyszymy od lekarza, że jesteśmy zdrowi, tylko mamy podniesiony poziom cholesterolu. Z reguły nie przejmujemy się tym zbyt długo. Przez kilka dni zjadamy mniej jajek a później o tym zapominamy. A to poważny błąd.
 

 

Cholesterol występujący we wszystkich komórkach organizmu jest nam potrzebny do prawidłowego trawienia. Jednak jego nadmiar może być niebezpieczny dla zdrowia. Szczególnie narażony na zły wpływ cholesterolu jest układ krążenia. Należy rozróżnić HDL czyli korzystny dla zdrowia cholesterol i LDL- ten wpływający szkodliwie. Przyczyną podwyższenia cholesterolu może być wada genetyczna ale najczęściej  są to złe nawyki żywieniowe. Statystyki mówią o 70% dorosłych Polaków dotkniętych podwyższonym cholesterolem. To tłumaczy ilość zawałów serca w naszym kraju i przypadków zachorowania na miażdżycę. Świadczy to o tym, że nie odżywiamy się prawidłowo. A tak niewiele trzeba by cholesterol utrzymać pod kontrolą.

 

Wiemy, że występuje on wyłącznie w produktach zwierzęcych. Nie przesadzajmy więc z ich spożywaniem. Jeżeli usłyszeliśmy od lekarza, że mamy podniesiony poziom LDL to powinniśmy regularnie go kontrolować. Jeżeli przekracza normę możemy ją obniżyć zmianą diety.  W niektórych przypadkach konieczne jest zażywanie leków. Normą jest 120-140 mg/dlu nastolatków a u 40-latków 130-190 mg/dl. Te normy zwiększają się z wiekiem. O prawidłowe odżywianie należy zadbać już u dwulatka. Od najmłodszych lat należy kierować się zdrowym rozsądkiem.

 

Co jeść? 

 

Na początek należy ograniczyć spożycie jajek. Jednak nie wolno z nich całkowicie rezygnować ponieważ w niewielkich ilościach są zdrowe i korzystne dla organizmu. Osoba o normalnym poziomie cholesterolu może zjadać bezpiecznie do czterech jajek tygodniowo. Podobną bombą są podroby. Należy je ograniczyć a osoby z podwyższonym cholesterolem powinny wykluczyć je ze swojej diety. Tłuszcze zwierzęce, tłuste mięso i wędliny, słodycze a także tłuste mleko i sery to produkty, których należy unikać. Zamiast tego wskazane są tłuszcze roślinne( w niewielkich ilościach) i tłuste ryby.

 

W przyswajaniu cholesterolu przeszkadza błonnik dlatego należy spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce.  Na szczególną uwagę zasługują karczochy, które bardzo skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu dzięki zawartej w nich cynarynie. Wskazane jest jedzenie białka w postaci chudego mięsa, jogurtów, kefirów i chudych twarogów.

 

Mięsa powinny być nie tylko chude ale też odpowiednio przyrządzone. Zamiast smażenia poddajmy je gotowaniu bądź grillowaniu. Bardzo korzystne działanie mają też: czosnek, fermentowane produkty sojowe a także w niewielkich ilościach alkohol. Jednak ten ostatni nie jest zalecany przez lekarzy gdyż może stać się przyczyną alkoholizmu.

 

Sport to zdrowie

 

Oprócz diety możemy uregulować poziom cholesterolu aktywnością fizyczną. Jeżeli będziemy intensywnie i regularnie ćwiczyć z pewnością osiągniemy korzystne rezultaty. Zamiast jechać do pracy samochodem wybierzmy się tam na piechotę. Szybki marsz przez około pół godziny dziennie zapewni nam zdrowie. Korzystne jest też pływanie, jazda na rowerze, biegi.

 

Jeżeli pomimo diety i regularnej gimnastyki poziom cholesterolu nadal jest wysoki konieczne może być leczenie farmakologiczne. Jest ono zazwyczaj długotrwałe i dobierane indywidualnie.  Nie wolno odstawiać leków w momencie ustabilizowania się poziomu cholesterolu. O zakończeniu kuracji musi zadecydować lekarz.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM