sobota, 21 luty 2015 21:34

Bezpieczne odchudzanie

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(1 Vote)

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy szukamy skutecznej diety nie zastanawiając się czy jest ona zdrowa. Martwimy się czy uda nam się schudnąć, nie myśląc o tym jakie spustoszenia dieta poczyni w naszym organizmie. Zanim zdecydujemy się na dietę  ustalmy czy jest ona dla nas bezpieczna.

 

  

Zdrowia dieta

 

Zdrowa dieta, dzięki której schudniemy lecz nie nabawimy się kłopotów zdrowotnych to taka, która zawiera wszystkie niezbędne węglowodany, białka, sole mineralne, tłuszcze i witaminy.  Zanim zaczniemy kurację ustalmy jej plan. Zastanówmy się jak dużo chcemy schudnąć i w jakim czasie ma się to odbyć. Czy na pewno powinniśmy schudnąć? Może kierujemy się modą a nie zdrowym rozsądkiem? Sprawdźmy czy wybrana przez nas dieta nie wyklucza ważnego dla zdrowia składnika.

  

Zmiana nawyków żywieniowych powinna być trwała. Nie wystarczy kilka miesięcy czy tygodni odżywiać się prawidłowo. Jeżeli nie zmienimy naszego sposobu odżywiania to musimy liczyć się z efektem jo-jo wkrótce po zakończeniu diety.  Chudnięcie powinno być rozłożone w czasie. Jeżeli dieta obiecuje ubytek masy ciała powyżej 2 kg tygodniowo może być dla nas niebezpieczna. Organizm najlepiej znosi utratę 1,2 kg tygodniowo. Przy zwiększonej aktywności fizycznej nasza skóra nie utraci jędrności. Jeżeli schudniemy gwałtownie ryzykujemy, że skóra pozostanie w dawnym rozmiarze. A przecież zależy nam na ładnym wyglądzie a nie tylko na pozbyciu się nadwagi.

 

Nie wybierajmy popularnej „diety cud”.  Zazwyczaj wykluczają one konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki. Nawet jeżeli dzięki nim uda nam się schudnąć, ryzykujemy utratą zdrowia. Dieta, która wymaga tylko dwóch posiłków dziennie czy np. tylko płynnych pokarmów nie powinna być przez nas w ogóle brana pod uwagę. Nie chodzi nam przecież o katowanie się i głodzenie lecz o ograniczenie kalorii. Eliminowanie ważnych dla zdrowia składników może spowodować gwałtowne napady głodu a to może doprowadzić do złamania rygoru i przytycia zamiast schudnięcia.

 

Schudnięcie kilku kilogramów nie wymaga stosowania leków czy suplementów. Jeżeli mamy sporą nadwagę i chcemy schudnąć powyżej 5 kilogramów musimy skonsultować to z lekarzem. Być może konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Jednak o tym zadecyduje  lekarz. Nie wolno samemu sięgać po środki na odchudzanie.  Niestety obecnie można kupić je bez recepty w Internecie. Najpopularniejsze z nich działają na ośrodkowy układ nerwowy i rzeczywiście wspomagają odchudzanie, zmniejszając poczucie głodu i apetytu.  Jednak oprócz tego mają wiele skutków ubocznych. Podnoszą ciśnienie krwi, przyspieszają bicie serca. Są przyczyną m.in. bólów głowy, rozdrażnienia i bezsenności. I co najważniejsze środki te wchodzą w silne reakcje z innymi lekami.

 

Inne środki sprawiają, że tłuszcz który spożywamy jest łatwiej wydalany. Ich działanie blokuje aktywność enzymów trawiennych.  Te środki nie są tak niebezpieczne jak wspominane wcześniej, jednak wymagają przejścia na niskotłuszczową dietę. Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać to doprowadzimy do kłopotów z układem trawiennym. Ich skutki uboczne  to nieregularne miesiączkowanie, choroby dziąseł, zmęczenie. Jest wiele środków sprzedawanych jako leki na odchudzanie, których skład jest owiany tajemnicą. Konsekwencje ich zażywania mogą być groźne dla zdrowia a nawet życia.

 

Zdecydowanie łatwiej jest kupić tabletki niż zmienić swoje życie i przyzwyczajenia żywieniowe. Lecz nie zapominajmy o ryzyku jakie się z tym wiąże. Zmiana nawyków żywieniowych jest podstawą zdrowego odchudzania. Jeżeli do tego dołączymy regularną aktywność fizyczną z pewnością odniesiemy sukces.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM