piątek, 25 maj 2012 09:40

Wielkie nocne odchudzanie

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Sen ma moc! Przede wszystkim obniża poziom aktywności mózgu. Jest najlepszym rodzajem odpoczynku. Ma również moc stymulacyjną w tworzeniu połączeń między komórkami nerwowymi mózgu i przemieszczaniu się wspomnień (zapamiętanych informacji) z zasobów pamięci krótkoterminowej do zasobów pamięci długoterminowej. Umożliwia również wyładowanie popędów. Niesamowite, prawda? A to nie wszystko. Oprócz tych i wielu innych funkcji, wręcz cudotwórczą mocą jest metaboliczna, polegająca na usuwaniu endogennych metabolitów. Co najważniejsze; istnieją sposoby na wykorzystywanie wyszczuplającej mocy snu. Wyobraź sobie: kiedy smacznie sobie śpisz, twój organizm ze zdwojoną siłą spala tłuszcz. Rano wstajesz lekka jak piórko… Wydaje się zbyt piękne, by mogło być prawdziwe? A jednak!

 

Bez najmniejszego wysiłku możesz stracić we śnie nawet kilka zbędnych kilogramów! Jak to możliwe? Wszystko zależy od hormonów. Wytwarzany tylko podczas snu hormon wzrostu – somatotropina, wykazuje bowiem niezwykłe właściwości przekształcania komórek tłuszczowych w mięśnie. Najwyższe stężenie somatotropiny występuje u dzieci i nastolatków. Młodemu organizmowi niezbędna jest ona przede wszystkim do wspomagania wzrostu, a także prawidłowego rozwoju wszystkich narządów. Dzięki niej i hormonom płciowym w okresie pokwitania dzieci smukleją niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wysoki poziom hormonu wzrostu utrzymuje się do momentu, aż organizm osiągnie pełną dojrzałość, czyli do 23.-25. roku życia. Później przysadka mózgowa wytwarza go coraz mniej. Wtedy też właśnie okazuje się, że nie możemy już bezkarnie objadać się ciasteczkami czy chrupkami.

 

Dzięki kilku prostym zabiegom możesz jednak zmobilizować organizm do wzmożonej produkcji somatotropiny i znacznie zwiększyć ilość spalanego nocą tłuszczu. Warto to wykorzystać!

 

Najważniejsze: dobrze się wysypiaj

 

Somatotropina jest intensywnie wytwarzana podczas tzw. faz snu głębokiego. Powtarzają się one w ciągu nocy 4-5 razy, na przemian z fazami snu płytkiego, którym towarzyszą zwykle marzenia senne. Sen powinien trwać nie mniej niż 6 godzin – wtedy produkcja hormonu wzrostu przebiega bez zakłóceń. Największe ilości somatotropiny produkowane są do godz. 2.00 w nocy, jeśli położysz się do łóżka nie później niż o północy.

 

 

 

Produkcja hormonu wzrostu zależy nie tylko od długości snu, ale także od jego jakości. Dlatego zawsze kładź się do łóżka zrelaksowana. Pomoże ci ciepła kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków (np. sandałowego) i masaż stóp. Wręcz wspaniałe efekty przynosi także przykładanie do brzucha termofora wypełnionego ciepłą wodą, który m.in. zmniejsza bolesne napięcie mięśni.

 

Nie zapominaj o ćwiczeniach

 

Ruch wywiera doskonały wpływ  na nocną produkcję somatotropiny. Dlatego co najmniej 3 razy w tygodniu gimnastykuj się, biegaj, wskakuj na rower. Nie oszczędzaj się – im ćwiczenia będą intensywniejsze, tym lepsze efekty przyniosą. Najlepszy czas na uprawianie sportu to popołudnie i wieczór (nie później jednak niż o 20.00). Staraj się ćwiczyć na świeżym powietrzu lub przynajmniej przy otwartym oknie – dzięki temu do komórek dotrze więcej tlenu niezbędnego do spalania tłuszczu.

 

Niewielka porcja białka na kolację

 

Znajdujące się w białku aminokwasy – arginina i lizyna, zwiększają wydzielanie hormonu wzrostu. Już minimalne ilości tych substancji (około 1 grama!) uruchamiają procesy przekształcania tłuszczu w mięśnie. Dlatego przed snem wskazany jest posiłek bogaty w białko – np. twarożek, chuda ryba, sałatka warzywna z serem (sałatka z fetą [ok. 10 dag] dostarczy Ci 1 gram argininy), płatki z jogurtem. Kolację powinnaś zjeść nie później niż 3 godziny przed snem. Inaczej, twój organizm zamiast skupić się na produkowaniu somatotropiny, będzie zajęty trawieniem.

 

Nie przegrzewaj sypialni

 

Przykręć kaloryfery, a jeszcze lepiej uchyl lekko okno. Temperatura w sypialni powinna wynosić ok. 18 st. C. Wtedy w największych ilościach wydzielany jest hormon snu – melatonina. Ma ona działanie uspokajające, zapewnia zdrowy i spokojny sen. Dzięki niej bez kłopotów mogą przebiegać w komórkach nocne „prace naprawcze”. Melatonina pobudza też przysadkę do wzmożonego wydzielania hormonu wzrostu.

 

Pobódź podskórne spalanie tłuszczu

 

Wieczór to idealna pora na kurację regenerującą dla skóry. Przygotuje ją do nocnego oczyszczania, a także ułatwi somatotropinie spalenie podskórnych zapasów tłuszczu. Po kąpieli nasmaruj ciało oliwką dla dzieci i delikatnie, miejsce po miejscu, szczyp skórę palcami. Do oliwki warto dodać kilka kropli pachnącego olejku, który ma działanie aromaterapeutyczne. Naoliwioną skórę możesz też owinąć na 30 minut przezroczystą folią kuchenną.

 

Podsumowując: zasypiaj zrelaksowana i śpij wystarczająco długo, a twój organizm sam rozprawi się ze zbędnymi wałeczkami tłuszczu. Proste?

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM