Czym są parabeny?
Według niektórych specjalistów parabeny mogą przyczyniać się do rozwoju guzów piersi, a także powodować znaczne obniżenie płodności u mężczyzn. Parabeny można znaleźć w kosmetykach. Według zaleceń Unii Europejskiej ich stężenie nie może przekraczać 0,4%. Parabeny są szczególnie popularne w produkcji kremów oraz balsamów nawilżających, ale można je znaleźć także w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci. Substancja ta może znajdować się także w maskarach do rzęs, szamponach, mydłach, a także szminkach.
Oddziaływanie parabenów na nasze zdrowie
W większości przypadków parabeny są odpowiedzialne za wystąpienie pokrzywki, zaczerwieniania , świądu oraz wyprysków. Jeśli dany kosmetyk zawierający parabeny jest długo stosowany może dojść do pogłębienia uczulenia co w efekcie może prowadzić do rozwoju trądziku różowatego lub dermatozy okołoustnej. Kosmetyki w , których składzie można znaleźć parabeny nie są zalecane dla osób posiadających skłonność do wyżej wymienionych problemów skórnych. Pomimo przypuszczeń, że parabeny mogą prowadzić do rozwoju guza piersi, a także obniżenia płodności u mężczyzn parabeny są wciąż dodawane do antryperspirantów i dezodorantów. Podczas stosowania takich kosmetyków parabeny przedostają się do podskórnej tkanki tłuszczowej, gdzie w następnej kolejności kumulują się. Według lekarzy kobiety karmiące piersią nie powinny pielęgnować piersi kosmetykami w , których składzie znajdują się parabeny, ponieważ mogą one przemieszczać się do organizmu maluszka.
Popularność parabenów
Popularność parabenów wynika z ich skuteczności w powstrzymywaniu procesu rozwoju pleśni oraz grzybów. Bardzo często w kosmetykach można znaleźć parabeny oraz środki konserwujące min. fenoksyetanol, który zwiększa skuteczność w zwalczaniu bakterii. Parabeny znajdują zastosowanie w kosmetykach , ponieważ są bezzapachowe, a także bezbarwne, a ich dodatkową zaletą jest to, że nie zmieniają one konsystencji danego produktu. W składzie kosmetyków można znaleźć parabeny pod innymi nazwami min: nipa estery, nipaginy oraz aseptyny.