poniedziałek, 04 czerwiec 2012 10:26

Słońce do twoich usług

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Zapach skóry rozgrzanej słońcem i twarzowa opalenizna to jedno z najprzyjemniejszych wakacyjnych doznań.  JEŚLI z wakacyjnego spotkania ze słońcem twoja skóra ma wyjść bez szwanku powinnaś „oswoić” słońce. Ten cudowny dar niebios, dzięki któremu możliwe jest życie na ziemi i dzięki któremu ty sama nabierasz każdego słonecznego ranka ochoty do życia, musi być dawkowany skórze z odpowiednim umiarem.

Oswoić słońce

 

Upalny letni dzień, woń kwiatów, dojrzewających owoców, rozgrzanej kory drzew. Niezależnie od tego, czy jesteś na łonie natury czy w mieście, uwielbiasz w taki dzień czuć promienie słońca na skórze. I lubisz, kiedy nabiera ona złocisto brązowego odcienia. Masz tylko jeden problem – dobrze wiesz, że nadmiar emitowanych przez słońce promieni UV jej nie służy.
Co więc zrobić, jeśli kochasz słońce i w piękny, słoneczny dzień nie lubisz kryć się w cieniu? Nie martw się – mamy dobrą wiadomość! Naukowcy, którzy wykryli niekorzystne aspekty promieniowania UV, obmyślili sposoby ochrony przed nim.

Zachowaj umiar

Jeśli nie wystarcza ci bezpieczna dzienna dawka kilku- czy kilkunastominutowego prażenia się w promieniach słońca, zrób wszystko, żeby zaczerpnąć z niego tylko to, co dobre, a uchronić się przed tym, co nie przyniesie pożytku. Promienie UV przyspieszają proces starzenia się skóry, niszczą sprężystą strukturę włókien kolagenu i elastyny oraz sprzyjają aktywności wolnych rodników. Mogą też wywołać reakcje alergiczne i powodować powstawanie komórek nowotworowych. Słońce nadmiernie przesusza skórę, naruszając jej równowagę hydrolipidową.
Chroń się przed nim szczególnie wtedy, gdy jego promienie padają niemal prostopadle, czyli latem w godzinach 11-16. Po drugie, dawkuj bezpośrednie słońce stopniowo, nie więcej niż godzinę dziennie. Po trzecie – stosuj kremy z odpowiednimi filtrami. Koniecznie takimi, które chronią przed obydwoma rodzajami niebezpiecznych promieni – UVA i UVB. Jeśli odpowiednio dobierzesz wysokość faktorów ochronnych, będziesz mogła cieszyć się słońcem, a skóra na tym nie ucierpi.

 

Mleczka, spraye… DO opalania i PO opalaniu

 

Nawilżające ochronne spraye do opalania (faktor 12) jest w sam raz dla skóry muśniętej słońcem lub o śniadej karnacji. Mają one system opatentowanych filtrów, zawierających mexyrol, które pochłaniają promieniowanie. Formuła mgiełki dodatkowo chłodzi naskórek.
Nawilżające ochronne mleczka do opalania (faktor 4) świetnie nadają się do skóry przyzwyczajonej do słońca. Nie tylko chronią przed promieniami UV czy wolnymi rodnikami, ale doskonale nawilżają. Ich płynna konsystencja pozwala na łatwe rozprowadzenie i szybkie wchłanianie.
 Nawilżające spraye do stosowania po opalaniu dają skórze to, czego po ekspozycji słonecznej potrzebuje najbardziej: koją oraz ekstremalnie silnie nawilżają. Ich podstawowym składnikiem jest gliceryna, znana z właściwości nawilżających, i witamina E – przeciwutleniacz.

 

Chroń i regeneruj!

 

Nowoczesne kosmetyki muszą chronić skórę przed promieniowaniem UV. Osoby o jasnej karnacji, których skóra reaguje na słońce podrażnieniem i oparzeniami, oraz dzieci, powinny stosować kremy z wyższym faktorem, które zatrzymują więcej niebezpiecznego promieniowania. Jeśli masz jasną karnację, albo w tym roku jeszcze wcale się nie opalałaś, zastosuj krem z wysokim filtrem. Jeśli masz śniadą skórę lub twoja skóra złapała już trochę słońca, stopniowo zmniejszaj wysokość faktorów ochronnych.
Drugim zadaniem kosmetyku jest wzmocnienie naturalnych mechanizmów broniących skórę przed wolnymi rodnikami i przesuszeniem. Wciąż unowocześniane są linie kosmetyków poświęconych ochronie solarnej. Wyposaża się je dodatkowo w cudotwórcze składniki tj. wit. E czy nutriflawony z kaktusa Selenicereus grandiflorus z pustyń Arizony i Meksyku. Witamina E słynie z właściwości antyrodnikowych, a nutriflawony z kaktusa, uzyskane dzięki ekstrakcji wysuszonych i posiekanych kwiatów, utrzymują wilgoć i mają właściwości kojące.


Po opalaniu koniecznie zregeneruj barierę ochronną skóry – użyj preparatu, który silnie nawilży skórę i zneutralizuje działanie wolnych rodników.

Aby po przebywaniu na słońcu zachować tylko miłe wspomnienia, wystarczy trochę rozsądku i odpowiednio dobrane kosmetyki.

More in this category: « Kurs odmładzania Magia zapachu »
Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM