niedziela, 25 lipiec 2010 13:32

Działaj - zrób coś dla społeczności

Written by Michał Jezierski
Rate this item
(0 votes)

W dzisiejszym świecie, gdzie zanik więzi społecznych, sąsiedzkich jest ogromny, gdzie brakuje kontaktów pomiędzy sąsiadami, w społeczności lokalnej, gdzie nasze osiedle czy miejscowość traktuje się tylko i wyłącznie w kategoriach „sypialni’, bardzo istotne jest przełamywanie barier i nawiązywanie więzi międzyludzkich.

 

 

 

Dawniej były one podstawą funkcjonowania wszelkich społeczności, miejscowości, miast i miasteczek. Wówczas wspólnota lokalna czy też sąsiedzka stanowiła swoisty wyróżnik spośród wielu innych, pozwala na poczucie bezpieczeństwa, wspólnych celów, wspólnego działania na rzecz konkretnego terenu. Dziś więzi te zanikają, szczególnie w dużych miastach, ale można zrobić coś, aby temu zapobiec.

 

Organizacje lokalne, społeczne

 

W miastach funkcjonuje wiele różnego rodzaju inicjatyw, mających na celu szeroką rozumiana integrację mieszkańców danego terenu, osiedla, dzielnicy czy chociażby ulicy. Powstają liczne fundacje, stowarzyszenia, kluby miłośników danej dzielnicy, których celem jest wspólne działanie na rzecz integracji mieszkańców oraz realizacji określonych celów służących rozwojowi danego miejsca. Organizacje te prowadzą różne akcje, które mają służyć poprawie bezpieczeństwa, rozbudowie lub modernizacji infrastruktury czy też prowadzą działania zmierzające do organizacji przedsięwzięć kulturalnych, które stałyby się ciekawym elementem danej dzielnicy czy miejscowości. Warto rozejrzeć się wokół nas czy nie ma takiej inicjatywy i przystąpić do niej.

 

Działajmy sami

 

Jeśli w naszym najbliższym otoczeniu nie prowadzi działalności żadna tego rodzaju organizacja, nic nie szkodzi. Sami możemy założyć swój klub, stowarzyszenie czy fundację. Jeśli nie chcemy, aby nasza inicjatywa miała charakter formalny, zorganizujmy zebranie mieszkańców, wspólnoty mieszkaniowej i stwórzmy nieformalne koło czy związek, który będzie zrzeszać mieszkańców i prowadzić różne inicjatywy służące rozwojowi danego miejsca oraz polepszające życie mieszkańców. Z pewnością spoi to społeczność lokalną i pozwoli na nawiązanie trwałych relacji, dzięki którym uda się przeprowadzić jeszcze wiele tego rodzaju akcji.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM