piątek, 09 lipiec 2010 23:00

Domowa spiżarnia

Written by Michał Jezierski
Rate this item
(0 votes)

Mamy kalendarzowe lato, pogoda wreszcie nam sprzyja i w pełni możemy cieszyć się urokami tej pory roku. Pory obfitującej w wielość warzyw, owoców, smaków i zapachów. Wiosna i lato to okres obfitujący w niezliczoną ilość kolorów, smaków, zapachów. Zaczynają pojawiać się świeże, soczyste owoce i warzywa. Zmienia się nasz jadłospis, w którym coraz większą rolę, jeśli niedecydującą zaczynają odgrywać właśnie te produkty. Zastępujemy ciężkie potrawy jesienno-zimowe lekkimi sałatkami, sałatami czy posiłkami bazującymi głównie na warzywach czy owocach sezonowych.

 

 

 

 

Niestety, okres wiosenny i letni w naszym kraju nie trwa zbyt długo i po kilku miesiącach radości i korzystania z dobrodziejstw tych pór roku, wracają chłody, deszcz i ponura aura. Czy jest jakiś sposób na przedłużenie lata? Czy możemy cieszyć się dłużej słońcem, zapachami, smakami i kolorami lata? Otóż jest. Wystarczy, że zamkniemy słońce w słoiku.

 

Domowe przepisy

 

Nasze prababcie, babcie czy mamy przyrządzały lub przyrządzają różnego rodzaju przetwory. Mogą to być dżemy, powidła, ogórki kiszone, kompoty, wszelkiego rodzaju marynaty. Korzystamy z nich potem przez cały rok, rozkoszując się letnim smakiem zamkniętym w słoiku. O ile więcej smaku, zapachu i walorów odżywczych zawierają domowe przetwory, w odróżnieniu od tych, jakie spotkać możemy w sklepach. Co więcej, tego rodzaju przetwory są w stu procentach zdrowe, ekologiczne, a w ich przygotowaniu może pomagać cała rodzina, co staje się elementem cementującym więzi rodzinne. Jeśli mamy taką możliwość, poprośmy naszą mamę lub babcię o jej przepisy na domowe przetwory i nauczmy się je robić samodzielnie. Będziemy mogli pochwalić się własnej roboty specjałami, które z pewnością zrobią furorę wśród naszych znajomych. Co więcej, ładnie zapakowane przetwory mogą być niecodziennym i nietuzinkowym prezentem.

 

Internet, magazyny kulinarne

 

Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z przepisów naszych babć lub mam, to nic straconego. Wiele przepisów na domowe przetwory, dżemy powidła czy kompoty, znajdziemy w Internecie na różnego rodzaju stronach kulinarnych, forach czy blogach. Co więcej, wiele gazet i magazynów kulinarnych oraz kobiecych co roku drukuje specjalne dodatki lub rubryki poświęcone właśnie domowym przetworom. Daje to możliwość skompletowania całościowej ksiązki kucharskiej zawierającej przepisy i porady, związane z przygotowywaniem domowych przetworów z sezonowych warzyw i owoców.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM