sobota, 15 maj 2010 20:35

Zalety i wady macierzyństwa

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

Zazwyczaj mówi się o macierzyństwie jako wielkim szczęściu, radosnym wydarzeniu w życiu kobiety. I z pewnością tak właśnie jest. Jednak nie zapominajmy, że to szczęście często okupione jest lękiem, zmęczeniem, depresją poporodową.

 

  

Natura kobiety

 

Natura sprawia, że kobieta, nawet nie mając odpowiedniego pożywienia, zaspokaja potrzeby swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Organizm czerpie z rezerw kobiety by dostarczyć dziecku niezbędnych składników, koniecznych do jego rozwoju. Jest to jednak szkodliwe dla samej ciężarnej. Kobiety wyposażone zostały przez naturę w hormony, które sprawiają, że czuje się ona szczęśliwa po urodzeniu dziecka. Czasami jednak ciąża i poród sprawiają, że w organizmie występują zaburzenia hormonalne i wtedy może ujawnić się depresja poporodowa. Natura kobiety nastawiona jest na chronienie dziecka za wszelką cenę, nawet kosztem zdrowia matki. Bycie matką ma więc swoje blaski i cienie. I chociaż naukowcy ciągle nie mogą się zgodzić, czy istnieje instynkt macierzyński, pewnie większość kobiet przyzna się do niego. Jak inaczej wytłumaczyć, że pomimo tak wielu trudności bycia matką, kobiety z utęsknieniem oczekują przyjścia dziecka na świat?

 

Wady macierzyństwa

 

Macierzyństwo ma wiele wad. Dzieci stanowią spory wydatek. Trzeba zadbać o zaspokojenie ich potrzeb materialno- bytowych i wykształcenie. Kobieta przez dziewięć miesięcy chodzi w ciąży, co nie zawsze jest miłym okresem w jej życiu  a do tego rodzi ograniczenia i zakazy. Sam poród też przecież nie należy do przyjemności. Po powrocie z dzieckiem do domu, wyczerpana fizycznie kobieta, musi mieć siły na zajmowanie się dzieckiem, które zazwyczaj nie dostrzega różnic pomiędzy dniem i nocą, i średnio co trzy godziny domaga się pożywienia. Ciągły brak snu, zmęczenie i wsłuchiwanie się w potrzeby dziecka. To może być męczące i trudno czasami zachować cierpliwość. Nic więc dziwnego, że niektóre kobiety dopada depresja poporodowa. Kobieta nie ma czasu na swoje osobiste zainteresowania,  potrzeby czy kontakty towarzyskie. Noworodek ciągle domaga się uwagi matki. Z wiekiem wcale się to nie zmienia. Do tego przeraźliwy płacz, który nie daje nocami spać. Kolki, pieluchy. Dziecko podporządkowuje sobie życie całej rodziny. Wiąże się z nim cała masa obowiązków.

 

Zalety macierzyństwa

 

W starożytnych kulturach dzieci stanowiły gwarancję spokojnej, bezpiecznej starości rodziców. Dziś już nie jest to regułą, jednak znaczna część naszego społeczeństwa, opiekuje się swoimi starymi rodzicami. Większość kobiet nie myśli o tym planując dziecko. Zajście w ciążę, jest zazwyczaj planem dopełnienia rodziny. Bezwarunkowym dawaniem miłości i troski słabej istotce, która nas potrzebuje. Dajemy dziecku miłość, nie oczekując niczego w zamian. Przebywanie z dzieckiem może być nie tylko obowiązkiem ale też przyjemnością. Nasze maleństwo uczy nas dojrzałości i odpowiedzialności. Scala nasz dotychczasowy związek z partnerem w prawdziwą rodzinę. Bycie matką to naprawdę cudowny stan. Odkrywamy w sobie nieznane dotąd uczucia i możliwości. Cokolwiek złego działoby się w naszym życiu, nasze dziecko będzie przy nas. Zawsze będziemy miały kogo kochać. W skrajnie trudnych sytuacjach życiowych, to właśnie dziecko jest siłą łączącą nas z życiem i światem. Dla niego chcemy żyć i walczyć z przeciwnościami. Jest naszą siłą i sensem życia.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM