poniedziałek, 09 styczeń 2012 16:52

Wszędzie panująca cukrzyca

Written by Angelika Steciak
Rate this item
(3 votes)

Ostatni finał znanej w całej Polsce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy grał dla wcześniaków i kobiet w ciąży mających cukrzycę. To zastanawiające, że pieniądze fundacji zawsze przeznaczane dla maluszków, w tym roku wspomogą kobiety ciężarne. Być może społeczeństwo wreszcie zauważy, że zdrowa mama, to pierwsza i podstawowa zasada, aby urodzić zdrowe dziecko.

Rosnąca liczba kobiet ciężarnych chorujących na cukrzycę, to nie tylko niepokojący fakt statystyczny, ale rzeczywista obawa o zdrowie dzieci. Wykrycie cukrzycy ciążowej u kobiety w tym okresie i szybkie zareagowanie na nią, zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Utrzymujący się bowiem nieprawidłowy poziom cukru we krwi matki jest zagrożeniem zarówno dla jej zdrowia, jak i zdrowia płodu.

 

Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej?

 

Nie każda przyszła mama jest obciążona tą chorobą, jednakże styl życia dzisiejszego społeczeństwa nie przemawia na korzyść przyszłych mam. Rosnący stres podwyższający poziom cukru we krwi, nie zdrowa dieta pełna szybkich posiłków i nieustającego podjadania to najwięksi wrogowie, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niemniej, w przypadku cukrzycy ciążowej, najistotniejszym problemem jest zaburzony układ hormonalny, w tym efekty nieprawidłowego działania znanego hormonu: insuliny.

 

Co zrobić, by urodzić zdrowe dziecko?

 

Jak przy każdej chorobie, przyszła mama szczególnie powinna dbać o siebie. Właściwe funkcjonowanie jej organizmu ma wpływ na dwie osoby, więc odpowiedzialność, by kontrolować poziom cukru we krwi wzrasta w okresie ciąży podwójnie. Po postawieniu diagnozy, przyszła mama bezwzględnie powinna współpracować z lekarzem w czasie całej ciąży i kontrolować zarówno siebie, jak i dziecko tak często, jak to tylko możliwe. Pierwszorzędną sprawą jest również kontrola swojej diety i wprowadzenie do swojego życia zdrowego odżywiania.

 

Dieta kobiet z cukrzycą

 

Kontrola poziomu cukru we krwi, jak sama nazwa choroby wskazuje, to najistotniejsza sprawa dla kobiet z cukrzycą ciążową. Stąd niezbędne jest, aby w okresie ciąży starać się całkowicie wyeliminować cukier ze swojej diety. Źródłami cukru są głównie słodycze i to z tą pokusą kobiety w ciąży muszą walczyć najskuteczniej. Niemniej należy pamiętać również o unikaniu słodkich soków i napojów,  dżemów, ale także kontroli ilości zjadanych owoców, również bogatych w cukier.

 

Prawidłowe dbanie o siebie i swoje dziecko w okresie ciąży, dla kobiet obarczonych cukrzycą ciążową, jest wyzwaniem i wymaga dużego zaangażowania ze strony przyszłej mamy. Niemniej, gdy chodzi o zdrowie dziecka, warto zrobić wszystko, aby z cukrzycą wygrać.
                   

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM