niedziela, 27 czerwiec 2010 23:00

Włączyć partnera w wychowanie dzieci

Written by Michał Jezierski
Rate this item
(0 votes)

W dzisiejszym świecie, gdzie kwestie równości płci, partnerstwa, braku dyskryminacji ze względu na płeć odgrywają ogromną rolę, zmienia się również podejście do kwestii ojcostwa i wychowania dzieci. Wprowadzane są różnego rodzaju rozwiązania, które mają służyć włączeniu ojców w wychowanie swoich dzieci. Powstają ustawy mające temu sprzyjać, jak chociażby ustawa o urlopie ojcowskim zwanym tacierzyńskim. Mężczyźni w coraz większym stopniu biorą czynny udział w sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Polska mentalność w tej kwestii zaczyna się zmieniać na lepsze, co prawda nie są to zmiany, które następowałyby w szaleńczym tempie, ale można odnotować istotne zmiany poglądowe w tej kwestii.

 

Urlopy dla ojców

 

W Polsce jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które w Europie Zachodniej funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat. Głównym założeniem jest jak najszybsze i najszersze włączenie mężczyzn w proces opieki i wychowania dziecka. Jest to bardzo istotne po pierwsze dlatego, że pozwala zbudować więź między ojcem a dzieckiem, a z drugiej daje szansę matce dziecka na kontynuowanie pracy zawodowej. Zbyt długie urlopy macierzyńskie powodują niemożność powrotu kobiet na rynek pracy. Dlatego tak ważne jest popieranie tego rodzaju rozwiązań i propagowanie ich w społeczeństwie. Prowadzonych jest wiele kampanii społecznych dotyczących tej kwestii, które mają na celu zmianę postaw i postrzegania roli ojca w wychowaniu dziecka.

 

Partnerstwo w domu

 

Bardzo ważne jest, abyśmy tworzyli związek partnerski. Nie wprowadzajmy sztucznych podziałów na obowiązki typowo męskie i typowo kobiece. Sztywne trzymanie się ról społecznych nie jest dobrym rozwiązaniem. Najważniejsze jest tworzenie zgranego tandemu, który zajmuje się wszystkim w równym stopniu i dzieli się obowiązkami.

 

Oboje partnerzy powinni sprawować opiekę nad swoim dzieckiem. Nie powinno być tak, że tylko kobieta zajmuje się dzieckiem, a mężczyzna ogranicza się tylko i wyłącznie do zabawy. Każde z nich powinno aktywnie uczestniczyć w procesie wychowania już od samego początku. Tylko wówczas możliwe będzie wytworzenie więzi między dzieckiem a ojcem, która jest niezwykle istotna. W przeciwnym razie nigdy między ojcem a dzieckiem nie będzie porozumienia i wspólnej płaszczyzny działania. Dlatego też ważne jest, aby kobiety włączały swojego partnera jak najczęściej w opiekę nad dzieckiem.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM