poniedziałek, 19 grudzień 2011 21:40

Wczesna ciąża

Written by
Rate this item
(3 votes)

W pierwszych tygodniach ciąży trudno jest się zorientować, że w naszym ciele coś się zmieniło – pierwsze dolegliwości spowodowane ciążą pokrywają się z dolegliwościami dnia codziennego. Zatem jak zdać sobie sprawę, że w naszym organizmie rozwija się drugi człowiek?

Brak miesiączki

 

Pierwszym i najczęściej najszybciej zauważanym objawem wczesnej ciąży jest zatrzymanie miesiączkowania. I choć zaburzenie regularnego cyklu miesiączkowego może wynikać ze stresujących sytuacji, przeziębienia czy niewyspania, mimo to pierwszym skojarzeniem (przy regularnym współżyciu) wiążącym się z brakiem comiesięcznego krwawienia jest ciąża. Stąd też warto wybrać się do apteki i zaopatrzyć w test ciążowy, który wstępnie potwierdzi lub wykluczy zapłodnienie.

 

Wzmocnienie smaku i zapachu

 

W pierwszych tygodniach ciąży można zaobserwować ciekawe zjawisko, a mianowicie zwiększenie odczuwalności smaków i zapachów. Niektóre potrawy wydają się smakować o wiele intensywniej, podobnie jest w przypadku zapachu - kobiety ciężarne mogą wyczuwać dodatkowe nuty smakowe i zapachowe, przez co wiele potraw może przestać nam smakować lub wręcz odwrotnie – danie, którego wcześniej nie znosiłyśmy, teraz stanie się naszym przysmakiem.

 

Nudności

 

Poranne mdłości to typowy objaw wczesnej ciąży. Wynikają one ze zmian hormonalnych, które dzieją się w organizmie kobiety. Nudnościom i wymiotom można zapobiec przygotowując wieczorem napar ziołowy (miętę bądź rumianek) w termosie i rano, zaraz po przebudzeniu i nie wstając z łóżka, wypić filiżankę takiej herbatki, zagryzając dwoma lub trzema sucharkami. Po takim mini posiłku powinno się poleżeć jeszcze minimum kilka minut, szybkie „zerwanie się” z łóżka może nasilić nudności.

 

Niestety, pierwsze tygodnie ciąży są ciężkim okresem dla kobiety, gdyż w tym czasie jej organizm przystosowuje się do nowej sytuacji i nierzadko reaguje zbyt gwałtownie na dane zmiany, stąd pojawiają się przykre objawy. Jednakże fakt, iż za 9 miesięcy urodzi się małe dziecko powinno poprawić nastrój każdej przyszłej mamie.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM