Na wiosnę czy lato potrzebne jest świeże spojrzenie, jakiego brakuje kobiecej twarzy zimą czy jesienią. Cieplejszy
wtorek, 31 styczeń 2012 13:36

Szkodliwy cukier

Written by
Rate this item
(0 votes)

Większość z nas uwielbia słodycze, pod ich wpływem w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Według badań mniej więcej osiemdziesiąt procent dzieci je za dużo cukru. Cukier spożywany w małych ilościach nie szkodzi dziecku, dlatego też nic się nie stanie, gdy od czasu do czasu Twoje dziecko zje batonika. Dzięki takiej przekąsce sprawisz mu przyjemność, a także podwyższysz poziom glukozy w jego organizmie.


W jakiej ilości cukier jest szkodliwy?


Już niemowlęta są przyzwyczajane do cukru. Podając malcowi coś do jedzenia zawsze to osładzamy. Większość mam dosładza nawet kaszki, które już wcześniej zostały posłodzone. Pediatrzy zalecają, aby już od okresu niemowlęcego przyzwyczajać malucha do picia wody mineralnej zamiast słodkich herbatek. Gdy malec kończy roczek to powoli zostaje przyzwyczajany do normalnej domowej diety, w której znajduje się cukier.  W płatkach śniadaniowych w postaci czekoladowych kuleczek znajduje się, aż czterdzieści procent cukru, dlatego tak ważne jest by czytać etykiety na płatkach oraz jogurtach. Tradycyjne jogurty owocowe możesz zastąpić zwykłem naturalnym jogurtem i samodzielnie dodać owoce. Według Światowej Organizacji Zdrowia dziecko nie powinno zjeść więcej niż dwadzieścia gram sacharozy, to tyle co dwie łyżeczki cukru.


Jak cukier szkodzi dziecku?


Według badań u dzieci, które spożywały zbyt dużą ilość cukru bardzo często występowała próchnica. Aby tego uniknąć staraj się nie podawać maluchowi landrynek oraz lizaków, gdyż taki rodzaj słodyczy ma zbyt długi kontakt z zębami dziecka. Pamiętaj, aby po wieczornym myciu ząbków nie podawać dziecku słodyczy oraz słodkich napoi. Za duża ilość spożywanego cukru może mieć wpływ na zmienne nastroje malca, które spowodowane są wahaniem glukozy we krwi. Cukier może być przyczyną otyłości oraz nadwagi, może mieć także wpływ na pogorszenie odporności, gdyż wpływa na nasilenie się procesów gnilnych w jelitach, które mogą być przyczyną pojawienia się chorobotwórczych mikroorganizmów. Zbyt duża ilość cukru może przyczynić się do pojawienia się pasożytów w jelicie pokarmowym.


Jeśli dziecko je za dużo batoników lub innych słodkich przekąsek może nie mieć apetytu co może skutkować tym, że nie będzie chciał jeść obiadu. Dzieci spożywające za duże ilości cukru narażone są na cukrzycę typu 2.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM