wtorek, 25 maj 2010 23:00

Relacje matka-córka

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

Więź pomiędzy matką a córką zawsze jest niezwykle silna. Nawet jeżeli pomiędzy nimi występują nieporozumienia i różnice poglądów, nie zmienia to siły tej więzi. Aby relacje między nimi były dobre, konieczne jest dostrzeżenie, że ta druga, też jest kobietą, nie tylko matką czy córką.

 

  

Relacja matki z córką poniżej 13 roku życia

 

Dla małej dziewczynki matka jest ideałem i wzorem. Dziecko z pietyzmem sięga po rzeczy matki, które symbolizują dla niego kobiecość. Kosmetyki, buty na obcasach to coś, co przyciąga do siebie wszystkie dziewczynki. Makijaż taki jak mamy a nawet naśladowanie sposobu poruszania się i gestykulacji. Chcą być takie jak ich mama, która jest dla nich najpiękniejszą kobietą na świecie. Matka jest też w pewnym stopniu rywalką. Dziecko jest zazdrosne o relacje matki z ojcem. Dziewczynka chce być jedyną miłością swojego tatusia, tymczasem istnieje jeszcze mama. To mieszanina miłości i zazdrości. Rodzi to u dziecka marzenia o dorosłości i byciu taką kobieta jak matka.

 

Relacje matki z nastolatką

 

Związek matki z córką nastolatką zaczyna się komplikować. Dziewczynka ma już własne zdanie a tymczasem matka narzuca swoją wolę. Dziecku wydaje się, że nie jest rozumiane i kochane. Zaczyna dostrzegać wady matki i wyolbrzymiać je. Przy każdej okazji podważa jej autorytet. Czuje potrzebę podkreślania swojej indywidualności i odmienności od matki. Troskę przyjmuje jako ograniczanie własnej niezależności. Wybuchają kłótnie pełne emocji i płaczu. Matka musi uzbroić się w cierpliwość. Ten okres w życiu dziewczynki w końcu przeminie. Córka dorośnie i przestanie traktować matkę jak wroga.

 

Dorosła córka

 

Dorosła dziewczyna potrafi już zaprzyjaźnić się z matką. Więź między nimi z wiekiem robi się coraz silniejsza. Są to jedyne osoby na świecie, których krytykę znoszą bez urazy. Nawet różnice poglądów nie są w stanie zerwać tej więzi. Ich wzajemne porozumienie ułatwia fakt dostrzeżenia w tej drugiej kobiety. Uświadamiają sobie, że mają podobne potrzeby i odczucia. Rodząc własne dziecko, córka zaczyna rozumieć wcześniejsze zachowania matki. Podświadomie wprowadza w życie jej zachowania. Stara się w relacjach z własnymi dziećmi powtarzać to co było dobre w relacjach z matką.

 

Złe relacje między matką i córką

 

Niektóre matki są tak zaborcze, że nie chcą pozwolić córce dorosnąć i samej kierować swoim życiem. Nie traktują jej jak dorosłej osoby lecz jak małą, niezaradną dziewczynkę. Kontrolują jej życie i narzucają swoją wolę. Tymczasem córka nie chce być tak postrzegana i traktowana. Potrzebuje swobody decyzji i autonomii. Często więc odtrąca pomoc matki a ta z kolei ma żal, że została odtrącona. W sytuacjach nieporozumień pomiędzy matką a córką, powiedzmy tej drugiej stronie, że chociaż się z nią nie zgadzamy, to ma prawo do własnych decyzji i nie zmieni to naszych uczuć, że zawsze będziemy ją kochały. To pozwoli uniknąć kłótni i wzajemnych oskarżeń. Jeżeli jesteśmy matką, to pozwólmy córce być sobą a nie zmuszać ją, by udawała kogoś innego, kto zaspokoi nasze ambicje. Dostosowując się do przypisanej przez nas roli, córka nie nabierze pewności siebie niezbędnej do pełnej samodzielności. Bądźmy szczere z naszymi córkami. Naszą rolą jest być dla nich wsparciem. Traktujmy je jak partnerki a nie podległe nam osoby. Nie oczekujmy od dziecka wdzięczności za naszą miłość i poświęcenie. Dajemy ją przecież bezwarunkowo i dobrowolnie.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM