wtorek, 31 styczeń 2012 13:26

Próchnica butelkowa

Written by
Rate this item
(0 votes)

Próchnica butelkowa spowodowana jest bakteriami, które odżywiają się cukrem. Bakterie mają duży wpływ na wyniszczenie zębów, gdyż produkują kwasy. Im więcej dziecko spożywa cukry, tym bardziej niszczą się zęby.

 

Próchnica butelkowa


Na próchnicę butelkową w szczególności narażone są dzieci, które karmione są z butelki. Mleko, soczki oraz herbatki, które podajemy maluchowi w sowim składzie mają dużą ilość cukru, który przez długi czas ma kontakt z zębami dziecka, gdyż  picie z butelki zajmuje maluchowi dużo czasu. Unikaj sytuacji w, których Twoje dziecko zasypia z butelką. Ślina ma pozytywne działanie, gdyż obmywa ona zęby z pokarmu i zmniejsza zakwaszenie w jamie ustnej. Podczas snu zmniejsza się ilość produkowanej śliny, przez co zęby dziecka zaczynają się szybciej psuć. Próchnica może obejmować wszystkie ząbki Twojego malca.


Jak zapobiec próchnicy?


Jeśli chcesz uniknąć próchnicy u swojego dziecka to powoli zaczynaj przyzwyczajać go do picia wody mineralnej-niegazowanej. Dzieci, które od samego początku są przyzwyczajone do picia wody , w późniejszym czasie nie będą chciały pić dużej ilości słodzonych napojów.
Staraj się nie przesładzać herbatek, które dajesz do picia maluchowi.


Jeśli Twój maluszek nie ma jeszcze ząbków to systematycznie przecieraj dziąsła jałowym gazikiem wcześniej zamoczonym w przegotowanej wodzie. Poprzez takie działanie zapobiegniesz odkładaniu się resztek pokarmu w buzi swojego dziecka.Gdy Twoje dziecko zaczyna ząbkować to możesz zacząć używać szczoteczki przeznaczonej dla niemowląt. Ważne jest także oduczenie malca od zasypiania z butelką.

 

Większość mam popełnia nieświadomie jeden błąd, pamiętaj, że gdy smoczek spadnie na ziemię nie oblizuj go i nie dawaj dziecku, ponieważ poprzez swoją ślinę przenosisz bakterie do jamy ustnej dziecka.Dzięki systematycznemu szorowaniu ząbków usuniesz z nich tak zwaną płytkę nazębną, która w dużym stopniu przyczynia się do powstania próchnicy. Przy zakupie szczoteczki zwróć uwagę na to dla jakiego wieku jest przeznaczona.


Dieta Twojego dziecka ma duży wpływ na stan jego ząbków, dlatego staraj się urozmaicić posiłki malucha w fosfor, wapń, białko oraz witaminy A, C i D. Staraj się nauczyć swoją pociechę, że po wieczornym myciu ząbku nie powinna już niczego jeść.

Related items

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM