poniedziałek, 05 wrzesień 2011 19:52

Moje dziecko jest "naj"

Written by O.C.
Rate this item
(0 votes)

Rodzicom zawsze wydaje się, że to ich dziecko jest najładniejsze, najmądrzejsze i najbystrzejsze. Rówieśnicy z kolei nie dorastają mu do pięt. Rzeczywistość bywa jednak rozczarowująca i na jej zaakceptowanie niejednemu brakuje odwagi. Krzywdzi się w ten sposób nie siebie, ale przede wszystkim... dziecko.

 

Każdy chciałby, aby to właśnie jego pociecha zdobywała laury w olimpiadach naukowych, zajmowała pierwsze miejsce na konkursach piękności, miała stałe miejsce pośród członków Mensy, a do tego odznaczała się nieprzeciętnym poczuciem humoru. Niestety spełnienie wszystkich tych kryteriów jednocześnie jest co najmniej... niespotykane. A już na pewno nie wśród dzieci. Warto, aby pamiętały o tym nie tylko te ostatnie, ale również ich rodzice.

 

Przesadne nadzieje, rozbuchane oczekiwania

 

Przesadne nadzieje, rozbuchane oczekiwania, ślepa wiara i życie urojeniami - bardzo łatwo jest skrzywdzić dziecko, które niewiarygodnie boleśnie odczuje, że nie jest takie, jakie tatuś bądź mamusia chcieliby aby było. To jednak nie tylko kwestia psychiki, ale również fizjologii. Drastycznym przykładem są tu dzieci otyłe, których nadwagę rodzice bardzo często lekceważą, umniejszają. W rzeczywistości prowadzi to nie do poprawy dziecięcego samopoczucia, a wyłącznie do pogłębienia problemu. Młody człowiek - żyjąc w przekonaniu o swojej doskonałości - nie myśli w ogóle o ułomnościach. O tych kilkunastu - kilkudziesięciu kilogramów, które - choć tak wyraźnie wyróżniają go na tle rówieśników - przez tatusia i mamusię zdają się być kompletnie niezauważane.

 

Konsekwencje

 

Rezultaty? Choroby, schorzenia, kontuzje, ale także i depresja. Bardzo ciężka depresja będąca konsekwencją zderzenia z rzeczywistością. Ta bańka mydlana windowanych urojeń pęka nad wyraz boleśnie. Dobrze jest zatem zawczasu pogodzić się z myślą, że dziecko jakie będzie, takie będzie. Można na nie wpływać, ale nie można zmienić go diametralnie. Trzeba je zaakceptować i kochać. Chwalić zalety, ale przypominać o wadach. I nad tymi ostatnimi usilnie pracować, bo zaniedbania mogą w przyszłości odbić się bardzo niekorzystnym piętnem.

 

Sama niedoskonałość nie jest niczym ujmującym. Ujmujące jest dopiero zaniechanie podjęcia z niedoskonałością walki.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM