poniedziałek, 12 wrzesień 2011 23:00

Młoda mama i karmienie piersią

Written by Marta Akuszewska
Rate this item
(0 votes)

Czyż to nie cudowne uczucie móc poczuć jedność ze swoim nowonarodzonym dzieckiem? Idealną formą kontynuacji zespolenia matki z niemowlakiem z okresu ciąży jest rytuał karmienia go piersią, dlatego zaleca się, by praktykować go tak długo, jak to możliwe. Dzięki temu maluszek nie tylko lepiej się rozwija, ale również jego matka czuje się potrzebna, ważna, po prostu… niezastąpiona. 

 

 

Najważniejsza jest regularność

 

Ponieważ niemowlak jest istotą mającą takie same potrzeby jak człowiek dorosły, zatem pożywienie musi otrzymywać od matki w regularnych odstępach – przerwy w karmieniu go nie powinny wynosić dłużej niż sześć godzin, oczywiście oznacza to dla niej konieczność wstawania w nocy, lecz to jak gdyby „wpisane” jest w obowiązki młodej mamy. Regularność ta wymaga od kobiety też konieczność przystosowania się do warunków zewnętrznych, tj. chociażby to, że rytuał karmienia musi odbyć się np. w miejscu publicznym. Dziś nikogo to już nie gorszy ani nie dziwi. 

 

Ważna jest też wygoda…

 

Istotne, by korzyści z karmienia czerpało nie tylko dziecko, ale także jego mama. Oznacza to, że powinna sobie znaleźć takie miejsce w domu, gdzie będzie mogła się wygodnie oprzeć, gdzie jej ruchy nie będą skrępowane, a mięśnie dodatkowo napięte. Do karmienia należy wykorzystywać oba gruczoły mlekowe – do tego celu należy opróżnić wpierw jedną pierś, dopiero później przyłożyć dziecku do ust drugą.

 

Zalety karmienia piersią

 

Oczywiste jest to, że każde naturalne pożywienie smakuje najlepiej, a także zawiera najmniej środków chemicznych. Pokarm wytwarzany przez matkę jest zatem najbardziej cenny dla maluszka, poza tym tuż po porodzie dziecko jest w stanie przyzwyczaić się prędko do jej bakterii, a w konsekwencji tego – do bakterii świata zewnętrznego w ogóle. Poza tym karmienie piersią jest rytuałem niezwykle uspokajającym zarówno niemowlaka, jak i kobietę. To chwila podwójnego cieszenia się macierzyństwem…

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM