piątek, 14 maj 2010 21:04

Kłopoty zdrowotne w ciąży

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

W czasie ciąży staramy się unikać wszelkich zagrożeń dla zdrowia z uwagi na bezpieczeństwo dziecka. Jednak nie zawsze udaje się nam ich uniknąć. Nie na wszystko mamy wpływ. Część kobiet pomimo dbania o zdrowie, zapada na różnego rodzaju choroby.

 

 

 

Anemia

 

Anemia to najczęstsza choroba kobiet w ciąży. Dotyczy aż 30 % wszystkich kobiet. Jest wynikiem niedoboru żelaza we krwi. Jeżeli niedobór jest niewielki, wystarczy zmiana diety. Przy większym braku żelaza konieczne jest przyjmowanie go doustnie w formie tabletek.  W skrajnych przypadkach konieczna może być nawet hospitalizacja. Jednak to zdarza się niezmiernie rzadko.

 

Cukrzyca ciążowa

 

Nieleczona cukrzyca w czasie ciąży, może wywierać niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Może spowodować występowanie wad rozwojowych czy przedwczesny poród. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie badań. Cukrzycę łatwo jest wykryć poprzez badanie krwi. Wcześnie wykryta cukrzyca ciążowa jest łatwa do leczenia a wtedy nie zagraża dziecku. Kobieta musi wtedy regularnie, samodzielnie badać poziom cukru we krwi i stosować odpowiednią dietę. Mogą okazać się konieczne zastrzyki z insuliny. Kobiety chore na cukrzycę ciążową często rodzą duże dzieci co wiąże się z tym, że poród siłami natury może być wtedy ryzykowny.  Choroba zwykle mija zaraz po porodzie jednak kobieta powinna zdrowo się odżywiać i nie dopuścić do nadwagi, gdyż ,może nastąpić nawrót.

 

Nadciśnienie w ciąży

 

Nadciśnienie w ciąży ma kilka odmian. Nadciśnienie indukowane przez ciążę, to dolegliwość około 5-10% ciężarnych kobiet. Zazwyczaj pojawia się w drugiej połowie ciąży. Towarzyszy mu białkomocz i obrzęki utrzymujące się pomimo nocnego odpoczynku. Również inne narządy mogą dawać sygnały chorobowe. Mogą pojawić się zaburzenia widzenia, problemy z nerkami. Nadciśnienie leczy się farmakologicznie. Konieczne jest wypoczywanie i zmiana diety. Inną odmianą nadciśnienia ciążowego jest rzucawka. Występuje ona rzadko, w drugiej połowie ciąży. Objawia się ona drgawkami, utratą świadomości i śpiączką. Jest bardzo niebezpieczna dla życia ciężarnej a także dziecka. Stanowi powód do szybkiego zakończenia ciąży. Nadciśnienie tętnicze przewlekłe to kolejna odmiana. Zazwyczaj występuje już przed ciążą. Ważne jest określenie jego przyczyny i jej leczenie. Konieczna jest specjalna dieta. Nadciśnienie tętnicze przewlekłe może mieć również postać tzw. przedrzucawkową. Ostatni rodzaj nadciśnienia, to tętnicze  przemijające. Występuje w ostatnim okresie ciąży lub połogu i normalizuje się samoistnie w ciągu kilku tygodni .

 

Żylaki

 

Ich pojawienie się jest uwarunkowane genetycznie lecz często po raz pierwszy ujawniają się w okresie ciąży. W czasie ciąży raczej się ich nie leczy a tylko należy zakładać rajstopy antyzakrzepowe. Jeżeli istnieje ryzyko zakrzepowego zapalenia żył, wtedy może być konieczna operacja. Czasami po urodzeniu dziecka żylaki znikają samoistnie.

 

Po czterdziestce

 

W czasie ciąży kobietom w tym wieku zdarzają się zupełnie inne dolegliwości niż znacznie młodszym ciężarnym.  Ich częstą przyczyną są choroby przewlekłe, na które część kobiet choruje. Częściej występuje nadciśnienie tętnicze i rzucawka porodowa czyli zatrucie ciążowe. Częściej też ujawnia się cukrzyca. Ryzyko zachorowania na nią wzrasta z wiekiem o 7%.  Z powodu słabszej kondycji fizycznej aż dwukrotnie częściej ciąża jest rozwiązywana przez cesarskie cięcie. Pomimo częstszego występowania tych chorób, nie zagraża to życiu i zdrowiu matki i dziecka. Kobiety są leczone tak samo jak ich młodsze koleżanki z równie dobrym skutkiem.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM