poniedziałek, 09 styczeń 2012 17:03

Kiedy rośnie brzuszek

Written by Angelika Steciak
Rate this item
(4 votes)

Obserwacja brzucha kobiety w ciąży to naturalna reakcja właściwie wszystkich, rozpoczynając od przyszłej mamy i przyszłego taty, przez rodzinę, znajomych, lekarzy, aż po obcych ludzi na ulicy. Ostatecznie pozostaje stwierdzić, że rosnący brzuszek zawsze wzbudza zainteresowanie i chyba taka jego rola.

Mijają tygodnie ciążowego stanu, a z każdym z nich coraz bardziej wzrasta objętość brzucha, bo maleństwo z każdym dniem dobitniej sygnalizuje, że jest i zdrowo rośnie. Te wizualne zmiany wzbudzają reakcję wszystkich i nie ma się czemu dziwić, gdyż nie da się ich nie zauważyć. Przyszłych rodziców cieszy jeszcze jeden efekt takiego stanu: kopniaczki malucha, które uchodzą za jeden z najpiękniejszych momentów w ich życiu.

 

Coś kopie, stuka, puka

 

Większość mam uważa to za cudowne uczucie, które dodatkowo napawa je optymizmem w czasie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Już po około 16 tygodniu ciąży, kobiety mówią o motylkach w brzuchu i delikatnych ruchach maleństwa. Gładzą brzuch i czują się najszczęśliwsze na świecie. Pierwszymi kopniakami dzielą się z przyszłym tatą i najbliższymi, podstawiając ich ręce do brzucha.

 

Konieczna samoobserwacja brzucha

 

Ciąża to szczególny stan w życiu każdej kobiety, więc nie dziwi fakt, iż jej przebieg powinien być również samoobserwowany. Rosnący brzuch, zwłaszcza na początku ciąży, może wywoływać również nie miłe uczucia, zwłaszcza z powodu bólu wywołanego rośnięciem macicy. Podobnie ruchy dziecka, mogą wywołać bóle brzucha w różnorodnej postaci, stąd trzeba obserwować objawy i dolegliwości jakie w tym okresie występują. Istnieje wiele powodów, poprzez które ból brzucha w czasie ciąży jest odczuwalny. Najczęściej nie powinny one budzić niepokojów, niemniej nie wolno bagatelizować, jeśli bóle nie ustępują i podczas wizyty u lekarza warto o nich rozmawiać.

 

Podobnie, o kontakt z lekarzem warto postarać się w sytuacji, kiedy przyszła mama odczuwa twardnienie brzucha, zwłaszcza z towarzyszącymi jej bólami. Czasami twardość brzucha to naturalny objaw ciąży, niemniej nie powinien on utrzymywać się zbyt długo.

 

Wizyty u lekarza w czasie ciąży są niezbędne, przede wszystkim dlatego, aby płód mógł rozwijać się prawidłowo. Właśnie z tego powodu rosnący brzuch przyszłej mamy powinien być nie tylko obserwowany przez nią samą, czy też najbliższych, ale i przez specjalistę, który zadba o to, aby dziecko rozwijało się jak najlepiej.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM