sobota, 27 grudzień 2014 01:56

Kąpiel maluszka – wyzwaniem dla rodziców

Written by SK
Rate this item
(1 Vote)

Opiekując się małym szkrabem, zmuszeni jesteśmy czasami do wykonania czynności czy zabiegów, które nie zawsze malec akceptuje bez słowa sprzeciwu. Do takich czynności należy bez wątpienia kąpiel noworodka. Dla niektórych rodziców batalia o to, by maluch poddał się tej czynności, to prawdziwe wyzwanie. Można je jednak złagodzić, sprawiając, że pielęgnacja niemowlęcia stanie się przyjemnością, zarówno dla niego samego, jak i dla jego rodzica. Potrzebne będą nam do tego: dobry szampon, zabawki do kąpieli oraz duża dawka cierpliwości. Wysiłek jednak się opłaci. Ale zacznijmy od początku.

 

Przygotowujemy kąpiel dla dziecka

 

Zanim przystąpimy do samej kąpieli, ważne jest zbudowanie właściwego podejścia. Dobrze jest wcześniej zająć dziecko zabawą, by w ten sposób rozładować stres i „zmylić” małego przeciwnika niechętnego do kąpieli. W trakcie takiej zabawy sami również uzbrajamy się w pokłady spokoju. To zaprocentuje w trakcie kąpieli. Druga ważna kwestia to zachęcenie malucha do kąpieli. Do tego celu będą nam potrzebne zabawki do kąpieli dla najmłodszych. Można je bez trudu nabyć, praktycznie w każdym sklepie z dziecięcymi akcesoriami. Gdy dziecko je zobaczy, łatwiej zapomni o tym, co je za chwilę spotka.

 

W poszukiwaniu szamponu idealnego

 

Rozładowanie napięcia czy zabawki do kąpieli, to za mało, by kąpiel noworodka można uznać za udaną. Otóż bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Chodzi tu oczywiście o szampon i preparaty ułatwiające pielęgnację skóry dziecka po jego wykąpaniu. Szampony dla dzieci to bardzo szeroka gama produktów. Wybierając ten najlepszy dla naszej pociechy, musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę fakt, czy maluch ma zdrową skórę. Jeśli tak nie jest – wiele niemowląt cierpi, bowiem na atopowe zapalnie skóry – wówczas należy sięgnąć po szampony dla dzieci z problemami skórnymi. Druga ważna kwestia to wiek dziecka. Trzecia to działanie szamponu. Najlepiej wybrać taki, który nie tylko odświeży szybko pocącą się skórę główki, ale również pozwoli zadbać o jej właściwe natłuszczenie. Gdy dziecko ma już pierwsze włoski – niektóre noworodki rodzą się z dość bujną czupryną – warto wybierać też takie szampony dla dzieci, które pozwolą utrzymać włosy w dobrej kondycji. Pamiętajmy też, że aby uprzyjemnić malcowi kąpiel, dobrze wybrać szampon z formułą zapobiegającą szczypaniu w oczy. Nie zaszkodzi, gdy będzie on przy tym miło, ale delikatnie pachniał, co wprowadzi też dziecko w lepszy nastrój.

 

Reasumując, aby kąpiel noworodka przebiegała bez problemu, musimy zatroszczyć się o właściwe kosmetyki – najlepiej bez parabenów i sztucznych dodatków. Nie możemy jednak zapominać również o zbudowaniu dobrej atmosfery.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM