sobota, 15 maj 2010 20:09

Jak przygotować pokój dla dziecka?

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

Gdy w rodzinie ma pojawić się dziecko rodzice starają się zapewnić mu jak najlepsze warunki. Jak sprawić by pokój dziecka był nie tylko ładny ale też funkcjonalny i bezpieczny? Musimy starannie przygotować się do urządzenia pokoju by spełnił te trzy warunki.

 

  

Kącik dla noworodka

 

W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecko nie potrzebuje samodzielnego pokoju. Wystarczy kącik wygospodarowany w pobliżu łóżka mamy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie gdyż matka ma wtedy możliwość kontrolowania potrzeb dziecka bez konieczności wstawania z łóżka. Nie może to być jednak przypadkowe miejsce. Musi zapewnić maluszkowi bezpieczeństwo i spokój. W kąciku wstawiamy łóżeczko, zamykany pojemnik na brudne pieluszki i stanowisko do karmienia. Powinien to być wygodny fotel lub krzesło i mały taborecik, który będzie nam służył jako podnóżek.

 

Upewnijmy się też, że oświetlenie pokoju nie podrażni delikatnych oczu dziecka. Może konieczne będą zmiany w tym zakresie. Zamiast centralnego oświetlenia lepsze są punktowe. Kolejną ważną rzeczą w kąciku dla dziecka jest miejsce na jego ubranka i kolekcję zabawek, która będzie rosła w szybkim tempie. Na początku może to być tylko półka w rodzinnej szafie. Jeżeli mamy możliwości to możemy wstawić oddzielną szafkę. Najwygodniejsze są komody. Pozwalają w wygodny sposób poukładać rzeczy dziecka. Do tego można dokupić do nich specjalną nakładkę, która będzie nam służyła jako przewijak. Meble dla dzieci powinny mieć zaokrąglone krawędzie. 

 

Oddzielny pokój

 

Jeżeli dysponujemy wolnym pokojem to możemy przeznaczyć go na potrzeby dziecka już od momentu powrotu do domu ze szpitala. Mamy w nim większe pole działania niż w małym kąciku. Możemy pomalować ściany tak by sprzyjały prawidłowemu rozwojowi dziecka. Psycholodzy zalecają pistację jako kolor do pokoju noworodków. Ma on działać na dzieci uspokajająco. Ale odpowiednie będą też inne pastelowe kolory. W pokoju dziecka muszą znaleźć się te same sprzęty co w kąciku, czyli: łóżeczko, komoda-przewijak, kosz na pieluszki i fotel do karmienia. Ustawiamy więc łóżeczko tak, by wpadające przez okno promienie słoneczne nie raziły oczu dziecka. Łóżeczko nie może też znajdować się w pobliżu kaloryfera. Kolejnym krokiem po wstawieniu mebli jest zawieszenie dekoracji. Mogą to być kolorowe karuzele wieszane nad łóżeczkiem czy obrazki. W przyszłości powinien zmieścić się tu jeszcze kojec. Warto wyposażyć pokój w system monitorujący.

 

Pokój wspólny z rodzeństwem

 

Jeżeli nasz maluszek ma zamieszkać wspólnie ze starszym rodzeństwem, to musimy pamiętać o tym, że każde z dzieci ma zupełnie inne potrzeby. Przestrzeń pokoju należy podzielić na oddzielne strefy, tak by każde z dzieci miało warunki odpowiednie dla siebie. Możemy pomalować każdą część pokoju na różne kolory i przedzielić go np. parawanem. Ważne by każde z dzieci miało w swojej strefie światło dzienne i odpowiednie oświetlenie.

 

Kilka podstawowych zasad

 

Najważniejszą sprawą jest dostosowanie mebli do wieku dziecka. Maluch potrzebuje mebelków bezpiecznych, wykonanych z odpowiednich materiałów z zaokrąglonymi brzegami. Nie mogą mieć ostrych kantów. Jeszcze zanim dziecko zacznie raczkować, zaopatrzmy się w zatyczki do kontaktów. Dzięki nim unikniemy tragedii. Pamiętajmy o tym, że pokój dziecka ma służyć jemu a nie dekoracji mieszkania, dlatego nie musi być bardzo elegancki lecz bezpieczny, wygodny i ładny. Kolory w nim muszą być żywe. W takim pokoju dziecko będzie rosło bezpieczne i szczęśliwe.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM