piątek, 14 maj 2010 20:44

Jak mężczyźni radzą sobie z ciążą partnerki?

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

Przyszły tata nie przechodzi żadnych zmian fizjologicznych lecz mimo to uczestniczy w ciąży swojej partnerki w szczególny sposób. Dba o jej bezpieczeństwo, wspiera gdy tego potrzebuje. W miarę rozwoju ciąży jest coraz bardziej zaangażowany emocjonalnie. Jednak nie każda kobieta ma w tym wyjątkowym dla siebie okresie takiego właśnie mężczyznę.

 

 

 

Jak mężczyźni odbierają ciążę partnerki?

 

Mężczyźni reagują różnie na ciążę partnerki. Zależy to oczywiście od tego, czy ciąża była planowana, czy partnerzy darzą się uczuciem i są razem. Nawet planowana ciąża wzbudza w mężczyznach wiele emocji i niepokoju. Niektórzy tak bardzo przejmują się ciążą partnerki, że mają podobne jak ona objawy. Zdarzają się wtedy omdlenia, nudności, skurcze czy kulinarne zachcianki. Na szczęście objawy te ustępują wraz z urodzeniem się dziecka. Być może jest to nieświadoma próba zwrócenia na siebie uwagi kobiety, która zbyt mocno skupia się na ciąży.

 

Rola mężczyzny w ciągu ostatnich dziesięcioleci uległa znacznej zmianie. Coraz więcej od nich oczekujemy. Ma nie tylko zadbać o byt rodziny ale jeszcze być dobrym ojcem. Dla wielu z nich jest to trudne i budzi lęk przed nie sprawdzeniem się w tej roli. Zdarza się, że pierwszą reakcją mężczyzny jest paraliżujący go lęk i wątpliwości czy to na pewno jego dziecko. Kochający dotąd mężczyzna pod wpływem paniki zwiększa dystans. Jednak zdecydowana większość mężczyzn potrafi przełamać swój strach i cieszyć się ciążą.

 

Dopóki ciąża nie jest widoczna, partnerowi trudno w pełni pojąć i zaakceptować  to, co się dzieje z kobietą. Na dodatek spadają na niego dodatkowe obowiązki.  Musi pracować by zaspokoić rosnące potrzeby rodziny a do tego przejąć część obowiązków partnerki. w tej sytuacji ma prawo do niepokoju. Na dodatek zmieniają się relacje w związku. Do tej pory partnerka skupiona na nim poświęca mu mniej czasu a przecież wkrótce będzie go jeszcze mniej. Nawet w sypialni nie zawsze jest tak jak dawniej. To budzi wiele frustracji.  Niektórzy mężczyźni boją się, że ten stan utrzyma się bardzo długo a do tego partnerka może stracić na atrakcyjności. Jeżeli dodamy do tego częste zmiany nastrojów kobiety, to sytuacja mężczyzny nie przedstawia się wesoło.  Na szczęście rekompensatą jest doświadczanie realności ciąży. Budzi to w nim poczucie dumy i odpowiedzialności. Czuje się potrzebny i niezastąpiony.

 

Jak przeprowadzić partnera przez ciążę?

 

W ciągłej huśtawce nastrojów i drobnych dolegliwości trudno kobiecie skupić się na mężczyźnie. Powinna jednak wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością wobec początkowych lęków partnera i pamiętać, że w miarę rozwoju ciąży jego zainteresowanie dzieckiem będzie rosło. Należy okazać mu zaufanie i stopniowo coraz bardziej angażować go w przygotowania do narodzin dziecka. Udział w badaniach USG czy szkole rodzenia są ważne dla obojga partnerów i pogłębiają ich relacje. Przejęte swoją ciążą kobiety powinny znaleźć czas na wysłuchanie partnera, okazanie zainteresowania jego sprawami.

 

Ważną kwestią jest również dbanie o siebie. Zdarza się, że kobieta jest tak zaabsorbowana ciążą, że zapomina o tym, że powinna jeszcze być atrakcyjna jako kobieta. Partner mniej będzie się bał nadchodzących zmian, jeżeli nadal będzie dostrzegał w swej ciężarnej partnerce elegancką, atrakcyjną, dbającą o siebie kobietę. Nie zapominajmy o tym, że pomimo nadchodzącego ojcostwa, nadal pozostaje mężczyzną.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM