poniedziałek, 06 luty 2012 17:19

Gdy dziecko ma gorączke

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Gdy nasze dziecko zachoruje i ma gorączkę to natychmiast próbujemy z nią walczyć. Jednakże powinniśmy zbijać gorączkę, która przekracza 38,5 st C,  w przypadku niemowląt 38 stC.

 

Leki na zbicie gorączki


Jeśli maluszek ma mniej niż trzy miesiące to można mu podać jedynie paracetamol np. apap lub panadol. Jeśli dziecko jest starsze można podać ibuprofen. W przypadku niemowląt najłatwiej jest podać lek przeciwbólowy w postaci czopków. Wyjątkiem są dzieci z biegunką. Działanie tabletek przeciwbólowych można dostrzec po około dwudziestu minutach, choć czas ten może się wydłużyć. Przy początkującej chorobie leki nie mają długotrwałego działania, dlatego pamiętaj, aby nie przekroczyć zalecanej dawki. Jeśli lekarz zalecił podawanie leku co 12h, a już po 6h objawy gorączka wraca to możesz podawać dziecku na zmianę mniej więcej co cztery godziny  panadol i ibuprofen. Dzięki odpowiedniej przerwie pomiędzy zastosowaniem obydwu leków zapobiegniemy kumulacji skutków ubocznych.


Chłodna kąpiel


Zastosowanie tej metody zbicia gorączki nie jest długotrwałe. Pamiętaj, aby nie schładzać małego dziecka raptownie, gdyż jego niewykształcony układ nerwowy mógłby zareagować drgawkami. Aby bezpiecznie schłodzić dziecko włóż je do wanny z wodą, która będzie stopień niższa niż temperatura malca. Dopiero po tej czynności możesz stopniowo w małych ilościach dolewać zimną wodę. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie schładzać maluszka w ten sposób jeśli ma dreszcze.


Zimne okłady


Ich skuteczność jest mniejsza niż w przypadku kąpieli. Zmoczony ręcznik można położyć na czoło, przedramiona, klatkę piersiową oraz pachwiny. Ważne jest częste zmienianie okładów. Dobrym sposobem na szybkie zbicie gorączki jest owinięcie maluszka w wilgotne prześcieradło. Jeśli temperatura dziecka zacznie spadać to dokładnie go osusz oraz przykryj samą poszewką.


Picie


Poprzez częste podawanie napojów obniżysz temperaturę dziecka oraz zapobiegniesz jego odwodnieniu. Pamiętaj, aby napoje, które podajesz maluchowi były letnie, gdy dziecko nie chce pić musisz zgłosić się do szpitala, ponieważ malec może być odwodniony.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM