sobota, 15 maj 2010 20:27

Dieta w ciąży

Written by Elżbieta Dombrowska
Rate this item
(0 votes)

Każda kobieta w ciąży wie, że powinna odżywiać się za dwoje. Nie znaczy to bynajmniej by jeść podwójne porcje, lecz by dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych,  na które zapotrzebowanie w tym okresie wzrasta. Pora więc zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć stosować zdrową dietę.

 

 

 

Wpływ odżywiania na zdrowie kobiety i dziecka

 

Wszystkie wiemy, że odpowiednia ilość pożywienia pomaga zachować prawidłową masę ciała i właściwe funkcjonowanie organizmu. W ciąży organizm wykonuje dodatkową pracę, gdyż zapewnia odpowiednie warunki rozwoju dziecka. Zdrowa dieta wpływa na stan zdrowia dziecka. Musi więc zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeżeli ciężarna nie dostarczy ich organizmowi, będzie on czerpał z własnych zasobów, nawet kosztem jej zdrowia. Stąd biorą się anemie ciążowe, osłabione uzębienie. Aby tego uniknąć należy jadać częściej w niewielkich ilościach. W diecie powinny znaleźć się produkty zbożowe, najlepiej z pełnego przemiału. Równie ważną grupę pokarmów stanowią owoce i warzywa. Zmniejszają one ryzyko nadciśnienia ciążowego, zapobiegają zaparciom i dostarczają niezbędnych witamin. Kolejne niezbędne produkty to mleko i jego przetwory. Są źródłem wapnia i białka. Mięso oprócz białka dostarcza również żelaza, które jest bardzo ważne w ciąży. Oprócz białka zwierzęcego należy dostarczać organizmowi białko pochodzenia roślinnego. Tu pomocne będą rośliny strączkowe. W diecie ciężarnej nie może zabraknąć ryb, zwłaszcza morskich i jajek.

 

Czego unikać w ciąży?

 

W czasie ciąży należy zastąpić tłuszcze zwierzęce roślinnymi. Nie wolno spożywać twardych  margaryn, nadmiernej ilości cukru i soli. Lepiej zrezygnować z ciężkostrawnych potraw.  Nie wskazane są chipsy i inne tłuste przekąski. Podobnie jak napoje gazowane i alkohol. Zanim kupimy gotowe dania, sprawdźmy czy nie zawierają barwników i konserwantów.  Należy zmniejszyć spożycie kawy i herbaty. Bardzo ważną sprawą jest, by nie przyjmować samowolnie witamin. Mogą one wpływać na powstawanie wad  rozwojowych płodu, dlatego można je stosować wyłącznie na zalecenie lekarza. Surowe jajka niosą z sobą ryzyko zarażenia salmonellą. W ciąży nie wolno stosować diety odchudzającej. Ale też nie wolno się nadmiernie objadać. Jedzmy częściej lecz w małych porcjach.

 

Pierwsze trzy miesiące ciąży

 

Najważniejsza w tym okresie jest woda.  Dzięki niej łatwiej można przetrwać poranne mdłości. Kobieta powinna wypijać  dwa litry wody dziennie. Jej część można zastąpić sokami owocowymi czy warzywnymi. Zapotrzebowanie na białko, minerały i witaminy wzrasta o około 50 procent. Dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie od samego początku ciąży. Należy przyjmować kwas foliowy, który zapobiega powstawaniu wad rozwojowych.

 

Drugi trymestr ciąży

 

W tym okresie wzrasta zapotrzebowanie  na energię aż o 300 kcal . Konieczne jest wprowadzenie do diety mleka. Jeżeli mamy problem z jego przyjmowaniem powinniśmy zastąpić je kefirem czy jogurtem. Konieczne jest kontrolowanie swojego jadłospisu by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Ciąża rośnie i jeżeli do tego będziemy się objadać to nabawimy się wzdęć i zgagi. Należy więc jadać mało lecz często.

 

Trzeci trymestr ciąży

 

Nadal stosujemy reguły z poprzednich miesięcy. Pilnujemy zdrowej diety. Jeżeli jednak nie chcemy mieć spuchniętych nóg i nadciśnienia, to należy ograniczyć spożycie soli. Wskazane jest też  zwiększenie ilości zjadanego mięsa.

Partnerzy:
Handsomemen.pl Tworzenie stron Joomla Powabna.com Pierwsze objawy ciąży Free Ebooks & Audiobooks Zostań PARTNEREM